Kutatás

Magyar Irodalomtudományi Tanszék • Kutatás

MÁRAI-MŰHELY

A Márai Sándor-kutatások első központja a Berzsenyi Dániel Főiskola volt, az itt tanító Lőrinczy Hubának köszönhetően. A Márai-kutatások az ő 2007-ben bekövetkezett halálával sem szűntek meg.
A 2000-ben, Márai születésének 100. évfordulójára Szombathelyen rendezett konferencia az író újrafelfedezésének fontos mérföldköve volt. A 2010-ben megrendezett tanácskozás – amelyen sokan megjelentek a tíz évvel korábbi előadók közül, de mások is részt vettek rajta Szombathelyről, az ország más egyetemeiről és külföldről is – azt a kérdést igyekezett körüljárni, hogy mi történt Márai könyveivel az utóbbi évtizedben. A nemzetközi konferencia anyaga (22 előadás) könyv formában is megjelent Mérleg és eszmecsere Márairól címmel (Szerk. Czetter Ibolya, Budapest, Nemzeti Tankönyvkiadó, [2012]).
 

 

 

 

 

OTTLIK-KUTATÓMŰHELY

Az Iskola a határon a magyar irodalom egyik legfontosabb regénye. Sokan úgy vélik: a legjobb. Az utóbbi tíz évben különösen fölerősödött az Ottlik-újraolvasás igénye: emlékkönyv, szöveggyűjtemény, képeskönyv, két monográfia, tanulmánygyűjtemény, olvasásszociológiai kutatás választotta tárgyául az Iskola a határont vagy Ottlik Géza életművét.

 Az Ottlik-kutatóműhely 1995-ben alakult meg intézményünkben hallgatók részvételével. A tudományos kutatócsoport megalakítására 2006-ban került sor Kőszegen. A nyolc tag majdnem mindegyike rendelkezik tudományos fokozattal, s képviseli az ELTE, illetve a Szegedi Tudományegyetem tudományos műhelyeit is.

 

Eddigi munkánk fontosabb dokumentumai és eseménye:

Könyvek:

  1. Ottlik-bibliográfia, szerk. és összeáll. Sáray Anna (a Mélylégzés című kötetben, szerk Fűzfa Balázs, Szombathely, Savaria University Press, 1997, 1998).
  2. Kamarás István, Olvasó a határon, Szombathely, Savaria University Press, 2002 (Élményközpontú irodalomtanítás sorozat).
  3. Sümegi István, A boldogság íze, Pécs, Jelenkor, 2006.
  4. Fűzfa Balázs, „…sem azé, aki fut…” Az Iskola a határon a hagyomány, a regénypoétika, a hipertextualitás és a recepció tükrében, Bp., Argumentum, 2006.
  5. „Csinálj vele, édes öregem, amit akarsz!” Ottlik Géza újraolvasásának lehetőségei, szerk. Sághy Miklós, Szombathely, Savaria University Press, 2009.

 

Konferencia:

„Itt kezdődött a posztmodern?” Az Iskola a határon kiadásának 50. évfordulója - tudományos konferencia Kőszegen és Szombathelyen (2009. november 6–8.)

 

Iskola a határon -- 1995

2025.04.23.