Programok

Programok

Előadók és témák

Előadások

1) A koronavírus-járvány hatása a gazdasági szervezetek működésére

Bokányi Adrienn: Önkormányzati reakciók a pandémiás helyzetre Szombathelyen

A pandémiás helyzet és gazdasági kihatásai új kihívások elé állították az önkormányzatokat, illetve azok cégeit és intézményeit is. Szombathely Megyei Jogú Város konkrét példáján keresztül mutatom be, hogy mit jelentett a veszélyhelyzet első időszakában a védekezés megszervezése, milyen korlátozásokat kellett bevezetni a Polgármesteri Hivatalban, önkormányzati intézményekben és cégekben a dolgozók és az ügyfelek maximális biztonsága érdekében, milyen terheket rótt mindez a városi költségvetésre, milyen intézkedésekkel próbáltuk segíteni és védeni a helyi gazdaság szereplőit, segíteni a gazdaság újraindítását, és hogyan látjuk ezzel kapcsolatban a jövőt.

Dr. Fekete István: Hogyan írta át a Covid a vállalati működés szabályait különböző vállalati kultúrákban?

Tapasztalatok első kézből magyar, finn, orosz, holland, kínai vállalati kultúrákban. A vállalatok válaszai széles skálán mozognak, amelyek a társadalmi kontextustól és a vállalati menedzsmenttől függőek.

Horváth Zoltán: A Covid hatása a kreatív iparra a Szombathelyi Médiaközpont Nonprofit Kft. példáján keresztül

Az óra célja, hogy bemutassuk a kreatív ipar fogalmát, illetve az ezzel foglalkozó főbb tudományos kutatási irányokat. A covid járvány a kreatív ipar területét különösen érintette, így kihatással volt a médiaiparra is. A szombathelyi Médiaközpont példáján keresztül a járvány lokális televíziókra és sajtótermékekre gyakorolt hatását fogjuk bemutatni.

Dr. Keller Krisztina – Dr. Kaszás Nikoletta: Turisztikai szolgáltatók válaszai a koronavírus-járványra – válságmenedzsment és -kommunikáció

A turizmus a legsérülékenyebb gazdasági szektorok közé tartozik, amelyben a krízisek sokszor előjel nélkül következnek be és súlyos károkat okoznak. Világszerte a teljes turisztikai szektort váratlanul érte a Covid19-járvány okozta válság, amellyel kapcsolatban átfogó vizsgálatot folytattunk 2020 tavaszán. Előadásunkban a szolgáltatók válságészlelését, valamint válságkezelési gyakorlatát vesszük górcső alá, különös tekintettel a koronavírus járvány okozta kihívások kezelésére. Ennek keretében kitérünk egyrészt a korábbi válságok során szerzett tapasztalatokra, az azonosított kockázatokra és kockázatelemzésre, továbbá a válságtervvel való rendelkezésre is. Vizsgáljuk, hogy a koronavírus járvány hatására milyen intézkedéseket foganatosítottak a turisztikai szolgáltatók a fennmaradásuk érdekében, s miként élték meg az állami támogató intézkedéseket. Előadásunkban kitérünk továbbá arra is, hogy mennyiben változtatta meg a járvány a szolgáltatók értékesítési csatornáit, valamint miként tartották fenn a kapcsolatot a fogyasztóikkal, miben változott a marketingkommunikációjuk a válság során.

Szőke Viktória: A koronavírus-járvány hatása mezőgazdasági (növénytermesztő) vállalatok működésére

A koronavírus járvány mindannyiunk életét, valamint a vállalkozások működését is egyik pillanatról a másikra felforgatta. Ez történt a mezőgazdasági cégek esetében is: az ellátási láncokban folyamatos problémák, szállítási fennakadások, sofőr- és kamionhiány voltak tapasztalhatók. Ennek ellenére a mezőgazdasági munkákat időben el kellett végezni, hogy aratni lehessen; a munkaerőhiányt kezelni kellett. Az előadás a 2020. márciusa óta a mezőgazdaságban felmerült problémákat és néhány lehetséges megoldást mutat be.

 

2) Alkalmazkodás és reziliencia: lehetséges válaszok és stratégiák válsághelyzetekre

Bokányi Adrienn: A válságálló tudásgazdaság megteremtése Szombathelyen

A pandémiás helyzet új kihívások elé állította a gazdaságfejlesztés gyakorlatát. Egy város hosszú távú gazdasági stabilitásának megteremtéséhez válságálló, reziliens fejlesztési szemléletre és ennek gyakorlatba való átültetésére van szükség, a munkaintenzív ipari struktúra elmozdítására tudásintenzív irányba és a válságálló tudásgazdaság megteremtésére. Szombathely Megyei Jogú Város konkrét példáján keresztül mutatom be, hogy egy, az autóipari gyártó nagyvállalatok döntő túlsúlya miatt jelenleg dominánsan munkaintenzív iparszerkezetű – ezért az automatizációs, digitalizációs, robotizációs folyamatokkal szemben komoly kitettséggel rendelkező – város milyen fejlesztési irányvonalakkal, kulcsprojekttel és együttműködési megállapodással képes tudásintenzív elemeket csempészni a munkaintenzív iparágba, továbbá ösztönözni egy új, tudásintenzív iparág – az egészségipar – megtelepedését.

Dr. Fekete István: Hogyan törjünk ki az anorexiás-lean álmokból egy szétziláló Covid-os világban?

A jól tervezett, beágyazott szabadság az egyeztetett kereteken belül biztosítja a kiszámítható vállalati működést és a rugalmas alkalmazkodást volatilis környezetben is.

„Nem snack, nem gumimaci, hanem rágógumi!” – Avagy mit tanulhatunk a milliárd éves hálózatos rendszerek sikeres túlélési stratégiáiból?

Dr. Juhász Zita: Koronavírus-járvány és árfolyamkockázat – megoldások és lehetőségek

A SARS‑CoV‑2 járvány kitörése óta a forint a magyar gazdaság viszonylatában lényeges valutákkal szemben jelentősen meggyengült, a gazdaság szereplőinek egy része számára pedig a nagyobb problémát a kilengések gyakorisága okozza. Felmerül a kérdés: az árfolyam alakulásának hátterében milyen mértékben áll a pandémia? Hogyan fejlődik napjainkban az árfolyamelőrejelzés tudománya és hogyan lehet ezt a tudást felhasználni? Az export- és import terén érintett vállalatok hogyan csökkenthetik veszteségeiket, vagy hogyan maximalizálhatják az ebből eredő nyereségüket?

Dr. Sipos Júlia: A krízis, mint normális állapot – avagy a kihívások motiváló ereje

Az egyén rezilianciája a váratlan helyzetekben nem választható el a kisebb közösségei, munkahelyi és civil életvilágától. A járvány kapcsán kiemelten fontossá vált a motiváció: a korábbi külső motiváció (munkahely szervező szerepe, kollégák hatása stb.) a járvány hatására átalakult és az egyén belső motivációja került középpontba. A motiváció lehetséges kontextusait és a motiváció forrásait mutatja be az előadás a „Keep calm ..." kontextusában. Rámutat a megküzdési stratégiákra az állandósult krízisben, korunk „never normal” állapotában. Az előadásban módszerekről, a művészet és tudomány hőseiről is szó lesz, mert vezetőként, vagy más gazdasági aktorként támaszkodhatunk rájuk, mint motivátorokra, ha tetszik coachokra.

Szabó Richárd: SAP bevezetése online környezetben

2018-ban kezdődött az a projekt, amin a Covid csavart egy hatalmasat. Klasszikus projektes napok követték egymást: megbeszélés … határidő … státusz, megbeszélés ... határidő … státusz. Kisebb, nagyobb tárgyalók, pótszékek, helyhiány, projektor probléma, elevator meeting-ek. Egyszer csak rendkívüli utasítás: egy hét múlva mindenki otthonról fog dolgozni! Eddig: 250 fő 1 helyen. Ezután 250 fő 250 helyen. Könnyítés: határidők nem változnak … ! … ? … ! …

 

3) A munkavállalókat érintő kihívások a digitális átállás során

Dr. Gregor Anikó: Munkavállalói hátrányok a koronavírus-járvány és a gondoskodási válság kontextusában – mire figyeljen a munkáltató?

A koronavírus-járvány következtében nyilvánvalóvá váltak a globális gondoskodási krízis tünetei. A nemek közötti munkamegosztás következtében a gondoskodási krízis tünetei nagyobb valószínűséggel jelennek meg a nők, így a női munkavállalók életében. Az előadás társadalmi, jóléti és közpolitikai kontextusban vizsgálja a felmerülő nehézségeket egy ritkán említett aktor, a munkáltató szemszögéből.

Klára ÁgnesKihívások a turizmusban és a vendéglátásban a pandémia alatt és után. Hogy is lehet tovább?

A pandémia és a Covid19 felforgatta a hazai és a nemzetközi turizmus, vendéglátás területét. Új kihívásokat, új helyzeteket hozott, melyek a fokozatos újranyitásokat követően is erőteljesen éreztették hatásukat munkavállalói, munkaadói és vendégoldalon egyaránt. Előadásomban a pandémia alatti és utáni munkaerőpiaci, munkáltatói, gazdasági hatásokra és a megváltozott vendégigények átalakulására kívánok reflektálni.

Dr. habil. Kovács László–Szőke Viktória: A 4.0 és az 5.0 technológia hatása a munkaerőpiacra a koronavírus-járvány tükrében

A munkaerőhiány a koronavírus-járvány előtt is sok ágazatot érintett; a koronavírus-járvány intézkedései – a lezárások, utazási korlátozások és karanténok – azonban a munkaerőszervezéssel kapcsolatos számos új kontextust tártak fel. A munkaerőhiányra jelenthetnek részben megoldást azok a 4.0 és 5.0 fejlesztések, amelyek az iparban és a mezőgazdaságban jelenleg zajlanak. Az új technológiák – amellett, hogy megoldásokat kínálnak – a munkaerőpiac átrendeződéséhez is vezethetnek. Ezeket a folyamatokat mutatja be röviden az előadás.

Pató Gáborné Dr. habil. Szűcs Beáta: A jó vezető titka, avagy miért fontos az érzelmi intelligencia koronavírus-járvány idején

Te jó vezető vagy? Jó vezetővé szeretnél válni? Régóta és sokakat foglalkoztat a jó vezetés titka. Kiből válik jó vezető, mitől lesz egy vezető elismert, sikeres? Mi különbözteti meg a jó vezetőt, a kevésbé jó vezetőtől? Emberséges-e a jó vezető? Hogyan befolyásolta a pandémia a jó vezető ismérveit? Ebben az előadásban ezekről a kérdésekről is együtt gondolkodhatunk…

Pató Gáborné Dr. habil. Szűcs Beáta: Kompetenciák átrendeződése, a munkaerőpiacon – hazai és nemzetközi trendek pandémia idején

A pandémia átrendezte mindennapjainkat, amihez a munkahelyen és a magánéletünkben is alkalmazkodnunk kellett. Sokak karrier sokként élték meg a pandémiát, amit megfelelően kezelni szükséges. Ehhez olyan kompetenciakészletre volt és van szükségünk, ami a legjobb formánkat hozza ki belőlünk a tevékenységeink során. Ebben az előadásban, empirikus kutatási eredmények bemutatásával kerül sor a pandémia okozta kompetencia átrendeződés bemutatásra.

 

4) Az online készségek és kompetenciák fejlesztése

Dr. Auer Tibor: Közös munkavégzés a digitális világban: kihívások és megoldások

Az előadás két fő témája a digitális munkakörnyezet és az általa kínált új lehetőségek a közös – akár nemzetközi – munkavégzésre. Az előadás első felében bemutatom, hogy milyen elemekből és hogyan épül fel egy olyan munkakörnyezet, ami lehetővé teszi, hogy szinte a világ bármely pontjáról hatékonyan dolgozhassunk. A második felében bemutatom egy rangos, többszász fős nemzetközi konferencia szervezését, amit 11 másik társammal, négy kontinens hat országából bonyolítottunk le.

Az egyes eszközök bemutatásán túl az előadás célja egy gondolkodásmód bemutatása és átadása, amely figyelembe veszi a jelen kor, beleértve a járvány, és a digitális munkavégzés kihívásait és lehetőségeit; elsősorban személyes példákon keresztül.

Az előadás során szükség lesz internetkapcsolattal rendelkező telefonra vagy laptopra az interaktív részekbe (Poll Everywhere) való bekapcsolódáshoz.

Dr. Bokor Tamás: Digitális kommunikációs készségek mint a jövőképesség készségei (I-II.)

A kurzus a legfőbb digitális készségek mindennapi kommunikációnkra gyakorolt hatásait mutatja be. Rendszerbe foglalja azokat a legfontosabb digitális kompetenciákat, amelyek a „jövőképesség”, az egyre váratlanabb és turbulensebb helyzetekhez való alkalmazkodás zálogai. Alapvetése szerint a digitális készségek csak analóg készségekkel karöltve tudnak minket hatékonyan szolgálni.

Dr. Bokor Tamás: Mesterséges intelligencia az oktatásban és a továbbképzésben: vélekedések az automatizálás és a robotika oktatási célú alkalmazásáról

A virtuális színtereken zajló ember-ember interakciók mellett jócskán megnőtt az ember és gép közötti egyenrangú, szimmetrikus interakciók jelentősége. Mindezt felgyorsítja a mesterséges intelligencián alapuló ún. diszruptív innovációk gyors terjedése. Ez a kurzus azt vizsgálja, hogyan fogadják a diákok és tanárok a „robotok”, „botok”, automatizált algoritmusok megjelenését az oktatási-tanulási folyamatokban.

Dr. Bóta András: A koronavírus-járvány hatása a mesterséges intelligencia fejlődésére

Az előadás keretein belül megismerjük mind a mesterséges intelligencia elért eredményeit, mind a kudarcait a koronavírus járvány kezelésében. Az előadásban elsősorban az orvosi alkalmazásokkal fogunk foglalkozni, de kitérünk egyéb, többek között gazdasági alkalmazásokra is.

Csuk Csaba: Google szolgáltatások a gyakorlatban (levelezési csoportok, Google Drive alkalmazások megoldásai, űrlapkezelés)

A Google ingyenes szolgáltatási rendszerének bemutatása digitális oktatás és tanulás szemszögével, kiemelve a közös csoportos munkamegosztásokat megoldásokat: hírlevél(csoport) levelezés, űrlapok készítése, megosztások használata a Google Office rendszerében. Valós idejű online együttműködések, oktatási és tanulási felületek: Classroom, Meet, Jamboard.

Csuk Csaba: Office 365 szolgáltatások a gyakorlatban (Teams köré épülő alkalmazások, megbeszélések szervezése, OneDrive szolgáltatásai)

A Microsoft Office 365 programcsomagra épülő fizetős, de az oktatásban résztvevő oktatók és hallgatók számára ingyenesen elérhető szolgáltatási rendszerének bemutatása a digitális oktatás és tanulás szemszögéből. Egymásba ágyazott szolgáltatások a Teams keretében. Munkafolyamatok követése Outlook, Todo, Planner támogatásával. Megbeszélések, találkozások szervezése FindTime segítségével. Online közös munka az weben az Office 365 programjaiban.

Csuk Csaba: A prezentáció új formái (videó szolgáltatások, animáció, új prezentációs alkalmazások)

Online videószerkesztési alapok, videók publikálása a neten (Shotcut, Videopad, Youtube). Előadások, prezentációk összefűzése videó szolgáltatásokban (Panopto, Videotorium). Animácókészítés online (Powtoon).

Dr. Ható Zoltán: Adatvizualizáció a Google Data Studio segítségével

A gyakorlati jellegű előadás során megimerkedünk a Google Data Studio használatával. Segítségével különböző forrásokból könnyen hívhatunk be adatokat. Ezután pedig egyszerűen készíthetünk táblázatokat, diagramokat, de különböző szűréseket is alkalmazhatunk a jelentések és dashboard-ok módosításához.

Dr. Ható Zoltán: Kép- és plakátszerkesztés online szoftverekkel

Ez a gyakorlati jellegű előadás bemutatja, hogyan lehet ingyenes, online alkalmazások segítségével képeket, plakátokat készíteni vagy fényképeket szerkeszteni. Kitérek rá, hogyan lehet jogtisztán felhasználni egy-egy fényképet, illusztrációt, grafikát (arra is, hogy hol találhatunk szabadon használható anyagokat). Ez a kezdőknek szánt előadás megmutatja, hogyan hozhatunk létre illusztrációkat és hogyan szerkeszthetjük fotóinkat online, ingyenesen és egyszerűen.

Horváth Zoltán: Mozgóképi kommunikáció és hatás

Az elmúlt évtizedben ismét előretört a képi kommunikáció. A fotók mellett a mozgóképek gyakorolnak jelentős hatást a befogadókra. Jelentősen átalakultak a mozgóképek közreadásának platformjai: a filmvászonról és a televíziókról átkerültek digitális eszközökre, táblagépekre, okostelefonokra. A közösségi médián keresztül ráadásul tömegesen készülnek mozgóképek közlési céllal, vagy akár marketing szándékkal. Az előadáson a mozgóképkészítés gyakorlatának elméleti alapjairól lesz szó.

Szőke Viktória: Vállalati képzésekhez kapcsolódó feladatok készítése online környezetben

A koronavírus járvány hatására egyre több tevékenység került online térbe. Számos vállalat dolgozói kényszerültek home office-ba. Ennek ellenére nem állhattak le olyan alapvető tevékenységek, mint a dolgozók oktatása sem. A nagyobb vállalatok saját oktatóprogramokkal már korábban képezték a munkavállalóikat, a kisebbek azonban, akiket felkészületlenül ért ezen a téren az online világba kényszerülés, nehézségekbe ütköztek. Erre a problémára jelenthetnek megoldást az ingyenes, online szofverek. A kurzus során olyan egyszerűbb, ingyenes szoftvereket szeretnénk ismertetni a hallgatókkal, amelyek könnyen kezelhetőek, mégis látványosak, és hatékonyan tudják segíteni az online oktatást és tanulást.

Tátrai Annamária: Az adat az új olaj. De hol találjuk? – Nemzetközi összehasonlító adatforrásokról

Az interaktív előadás célja, hogy a hallgatók megismerjék azokat a szabadon elérhető, nemzetközi összehasonlító adatbázisokat, melyeket későbbi kutatásaik során is használhatnak.

Dr. Veszelszki Ágnes: E-mailtől a videóhívásig: üzleti etikett online (I-II.)

A pandémia hozta digitális átállás az üzleti életre is jelentős hatással volt. Mire figyeljünk, ha egy videókonferenciát készítünk elő vagy részt veszünk rajta? Milyen egy hatékony, jól megírt, tömör, de udvarias e-mail? Mit (ne) tegyünk munkahelyi csetcsoportban? Összességében: hogyan kelthetünk jó benyomást online munkahelyi közegben? Mindezeket foglalja össze a kétrészes előadás.

Workshopok

Dr. Mihalik Judit: A digitális készségek haszna a munka világában

A digitális írástudás, bár kézenfekvőnek tűnik, nem azonos a digitális eszközök használatával, sőt, az online világban való otthonossággal sem. A formális és non-formális oktatás mégis egyaránt evidensnek tekinti, hogy ezek a készségek ma már szinte „velünk születettek”, és a munka világában is elvárásként tekintenek ezekre. Az eszközeink okosak – és vajon mi okosan használjuk-e ezeket?

A workshop célja, hogy olyan rétegekre, részletekre és aspektusokra is ránézzünk, elsősorban a gyakorlat szemszögéből, amelyeket valójában sehol sem oktatnak, de készségként mégis mindenütt elvárnak. Néhány példa: forráskritika és szerzői jogok az internetes tartalmak felkutatásában és felhasználásakor, a képek szerepe a digitális kommunikációban, tudatos kamerahasználat és online broadcasting a távmunkában, a business intelligence megoldások trendjei, az online toborzás és HR ügyfél oldala, munkahelyi és üzleti online kommunikáció, munkavállalói és ügyfél elégedettség, a munkáltató és alkalmazottjainak digitális lábnyoma, illetve annak tudatos alakítása, valamint a digitális integritás.

Székely Klára: A szervezeti kommunikációs rendszer elemzése és fejlesztése, különös tekintettel a krízishelyzetekre

A workshop a szervezeti kommunikáció kutatásának módszertanába vezeti be a hallgatókat azzal a céllal, hogy lássák a lehetőségeket a krízishelyzetben történő kommunikációs tevékenység elemzésére. A gyakorlati feladattal a teamben történő munkavégzés körülményeire, etikai szabályaira, a felelősségvállalás fontosságára fókuszálunk. A prezentáció szerepe a tartalmi követelményeken túl, hogy a hallgatók javítsák mind a kutatáshoz, mind a sikeres kommunikációs tevékenységhez szükséges kompetenciáikat.
 

Tátrai Annamária: Interaktív vizualizáció Tableau Public segítségével

Adatvizualizációs lehetőségek megismerése és készségek fejlesztése ingyenes szoftver segítségével. A workshop célja, hogy a hallgatók elsajátítsák a Tableau Public használatának alapjait az adatbázisok beolvasásától egészen az interaktív vizualizációk készítéséig, illetve azok publikálásáig.

Dr. Ziegler Zsolt: Pro és kontra érvek: A blockchain és a kriptopénzek átveszik a fiat devizák szerepét 2030-ig

Érveléstechnikai workshop, amelynek keretében a csapatoknak előzetes felkészülés után egy előre meghatározott, és manapság népszerű a blockchain és a kriptopénzek jelentősége mellett és ellen kell érvelniük követve a Karl Popper-féle vita szabályokat. Az érveléstechnikai workshop például rámutat, milyen formában lehet álláspontokat bemutatni és összevetni; illetve arra is rávilágít, hogy a klasszikus érveléstechnikában milyen eszközök megengedettek és használhatóak.