Folyamatos a hallgatói létszám emelkedése

Szöveg és fotó: Kleinhappel Miklós | 2024.07.26.
Folyamatos a hallgatói létszám emelkedése
Folyamatos a hallgatói létszám emelkedése az ELTE szombathelyi campusán: idén a tavalyinál 8,5 százalékkal többen, összesen 981-en kerültek be az általános felvételi eljárásban a szeptemberben induló képzésekre. 55%-os az emelkedés a pedagógusképzési területen és a két újonnan induló szak, a csecsemő- és kisgyermeknevelő, valamint az óvodapedagógus képzés iránt is nagy az érdeklődés.

A felvételi eredményekről július 26-án tartott sajtótájékoztatót az ELTE Savaria Egyetemi Központ (SEK).

Lenkai Nóra rektori biztos a részletekről szólva elmondta, országos viszonylatban az ELTE népszerűsége töretlen, a legtöbb hallgatót ezúttal is az intézmény vette fel.

Az egyetem szombathelyi campusán kiugróan magas a hallgatói létszám emelkedése: a 2017-es ELTE-csatlakozás óta dinamikusan nő az ELTE SEK-en tanulók száma.

Ez számokban: 2019-ben 591, 2020-ban 642, 2021-ben 701, 2022-ben 717, 2023-ban 904 fő került be valamelyik képzésre.

Idén 627-en alap- és osztatlan képzésre, 290-en mesterképzésre, 64-en felsőoktatási szakképzésre jutottak be. Az oktatási egységek közül az ELTE Berzsenyi Dániel Pedagógusképző Központ (BDPK) 550, az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar (PPK) 176, az ELTE Társadalomtudományi Kar (TÁTK) 163, az ELTE Informatikai Kar 92 – plusz 33 nemzetközi – sikeresen felvételizőt könyvelhet el Szombathelyen.

Államilag támogatott képzésen 883, költségtérítéses finanszírozási formában 98 jelentkező kezdheti meg tanulmányait. A felvételt nyert hallgatók kétharmada a pedagógusképzési (446 fő) és a bölcsészettudományi (196 fő) szakokon tanul majd. A képzeletbeli dobogó harmadik fokán 163 fővel a gazdaságtudományi szakterület áll.

A legnépszerűbb szakok: pszichológia (nappali, 74 fő), óvodapedagógus (levelező, 37 fő), gépészmérnök (nappali, 34+13 fő), programtervező informatikus (nappali, 33 fő), anglisztika (nappali, 31 fő), csecsemő- és kisgyermeknevelő (levelező, 30 fő). Mindegyik képzés alapszak.

Lenkai Nóra úgy fogalmazott, az idei adatokból is látszik, hogy népszerűek az ELTE szombathelyi képzései. Hozzátette, a számok az ELTE Savaria Egyetemi Központ régiós beágyazottságáról is tanúskodnak.

Az egyes szakterületek eredményeit ismertetve Lenner Tibor, az ELTE BDPK igazgatója kiemelte, az idei normál felvételi eljárás nyertese mind az ELTE-n, mind országosan a pedagógusképzési terület.

Majd kifejtette, jelentős különbség van a legnépszerűbb szakok között az osztatlan tanári képzéseket és a rövidciklusú képzéseket tekintve.

Előbbiek közül az angol nyelv és irodalom, a testnevelő–gyógytestnevelőtanár, a magyar nyelv és irodalom és a történelemtanári szakok vonzották a legtöbb jelentkezőt.

A rövidciklusú, már pedagógusi képzettséggel rendelkezők számára elérhető három féléves képzések közül a természettudományos alapszakok bizonyultak a legnépszerűbbnek, ami enyhítheti a területen tapasztalható tanárhiányt. Matematika szakra 33-an, biológiára és földrajzra 16–16-an, fizikára 9-en, kémiára 7-en felvételiztek sikeresen.

A tavaly indult új természettudomány–környezettan tanári szakra idén immár a nappali és a levelező tagozatra is kerültek be jelentkezők.

Langerné Buchwald Judit, az ELTE PPK Pedagógiai és Pszichológiai Intézet (PPI) igazgatója elmondta, a PPK képzési kínálatából három szak honosodott meg Szombathelyen: a közösségszervezés alapszak, nappali és levelező formában egyaránt, valamint az országosan is sikerszaknak tekinthető pszichológia, amely alap- és mesterképzésben is indul Szombathelyen.

Ezek a képzések a Savaria Egyetemi Központ ELTE-hez történt csatlakozása óta kiépültek, tavaly, illetve idén végeztek rajtuk az első évfolyamok és stabilizálódott a jelentkezők száma is.

Langerné Buchwald Judit szavai szerint a PPI mostanra elérte kapacitásának maximumát.

H. Ekler Judit, az ELTE PPK Sporttudományi Intézet igazgatója emlékeztetett, a sportszakoknál minden évben más a favorit.

Most az edzőképzés (amely szeptemberben már nappalin tagozaton is indul) lett az első, 40-nél is többen jelentkeztek rá. A hallgatóknak jó lehetőséget jelentenek az edző szakok, hiszen azokat más sportszakos képzésekkel párhuzamosan vagy esetleg némi csúszással második szakként is felvehetik, hangzott el.

Az intézetigazgató elmondta még, idén nagyon magas a rövidciklusú testnevelőtanár szakra felvettek száma (49 fő, majdnem 50–50 százalékban nappali és levelező tagozaton).

Kovács László, az ELTE Savaria Egyetemi Központban gazdaságtudományi képzéseket folytató ELTE TÁTK Közgazdaságtudományi Intézet megbízott igazgatója is jelentős eredményről számolt be: 163-an jutottak be a szombathelyi közgazdász szakokra.

Varga Imre, az ELTE TÁTK Savaria Gazdálkodástudományi Tanszék vezetője rámutatott, idén az ELTE-n közgazdász alapszakokra kizárólag emelt szintű érettségivel lehetett bejutni, ennek ellenére a képzések népszerűsége töretlen.

A gazdálkodási és marketing területeken alapképzésben és felsőoktatási szakképzésben is büszkélkedhetnek felvett hallgatókkal. Vállalkozásfejlesztési szakon pedig mestertagozat indult, amely már második éve jelent továbbtanulási lehetőség az alapszakon végzettek számára; idén 13 főnek.

A legnépszerűbb szak a gazdálkodási és menedzsment volt, amelyre összesen 72 hallgató került be.

Kollár László, az ELTE IK Savaria Műszaki Intézet igazgatója azt fejtegette, hogy a gépészmérnöki és a programtervező informatikus szakokra összesen 131 fő felvételizett sikeresen: 92-en magyar nyelvű, 33-an angol nyelvű, 6-an pedig doktori képzésre.

A gépészmérnöki képzés hallgatói létszáma a 2021-es mélypont óta stabilizálódott, tette hozzá Kollár László. Gépészmérnök alapszakon 34 (+13 nemzetközi), mesterképzésen 14 nemzetközi és ennek levelező tagozatán, amely most indul először, 11 hallgató ülhet iskolapadba szeptemberben.

A műszaki képzésekre összesen 80-an jutottak be.

Farkas Gábor egyetemi docens, az ELTE IK koordinátora az informatikai képzésekkel kapcsolatos eredményekről szólva kiemelte, hogy jól teljesítettek az elméleti irányultságú szakok, a mesterképzésre, doktori képzésre és nemzetközi képzésre felvett háromszor 6 fő azt sugallja, hogy elméleti informatikai képzésekre is igény van.

Az ELTE szombathelyi campusának informatikai szakjaira összesen 51 jelentkező felvételije volt sikeres.

A sajtótájékoztatón elhangzott, azok, akik az általános eljárásban nem adtak be felvételi jelentkezést vagy nem kerültek be egyetlen megjelölt szakra sem, pótfelvételizhetnek. A jelentkezés várhatóan július 30-án indul és augusztus 7-ig tart, és várhatóan állami ösztöndíjas helyekre is lehet jelentkezni. További információk az ELTE Savaria Egyetemi Központ weboldalán találhatók.

Felvételi sajtótájékoztató

Felvételi sajtótájékoztató

0

/

0

0

/

0