Bemutatkozás

Zenepedagógiai Tanszék • Bemutatkozás

Az 1959-ben megalakult szombathelyi pedagógusképzéssel egyidős zenei tanszék kezdettől fogva feladatának tekinti a zenei neveléshez szükséges szakmai ismeretek átadása mellett a hagyományokon alapuló, korszerű, nemzetközileg elismert oktatásra alkalmassá tevő képességek és szemléletek elsajátítását a hallgatók számára.

Olyan kodályi és tradicionális alapelvek, mint a Teljes ember nevelése zene révén, az Egységes módszertani eljárások kialakítása és érvényesítése, Általános zenei műveltség kiművelése máig az oktatói-nevelői munka gerincét képezik. Ugyanakkor az évtizedek során végbemenő változások és a társadalom igényeinek áthangolódása az oktatás és a zenei nevelés hajlékonyságát, igazodását is kívánták.

A tanári kar ehhez igazodva bővült és képviselt egyre szélesebb s színesebb szakmai palettát: művésztanárok, zenetörténeti, pedagógiai, és lélektani kutatásokkal foglalkozó elméleti szakemberek, zeneszerzők és egyházzenészek tanították-tanítják a szaktárgyakat. Munkatársaink a magyarországi és nemzetközi zenei s színházi élet elismert, kitüntetett, aktív résztvevői.

Kiemelt szempont a csoportokra és személyre egyaránt alakított képzési rendszer, a tanulás-támogatás lehetőségeinek kreatív alkalmazása, folyamatos innováció és optimalizáció, a modern kutatási eredmények megismertetése, valamint a zeneértés alapját képező sokirányú fejlődés biztosítása. Mindez az önreflektív, önálló, helyzetmegoldókészséggel és reális énképpel rendelkező érett, magabiztos pedagógussá válás támogatásának részét képezi.

A hatékonyságot OTDK-helyezések, CD felvételek, események, koncertek és együttműködések sora tükrözi vissza, elsősorban azonban a hallgatók szaktudása, zeneöröme, érdeklődése, kezdeményezései, sokoldalúsága, s a határokon túl is működő, felkészült ének-zene tanárok tevékenysége, működése.

A város kulturális életét gazdagítva a tanszék -profiljából adódóan- folyamatosan szervez programokat: elsősorban hangversenyeket, mely mellett más művészeti ágak és komplex programok is helyet kapnak a rendezvények között. Regionális és országos szintű építő szakmai programok és közösség kialakítása a jelen célkitűzések között is szerepel.

A kultúra befogadásának folyományaként társadalmi igény mutatkozik a zenei ízlés hozzáértő szakemberek általi fejlesztésére, leendő zenehallgató generációk nevelésére, a személyiség művészetek általi fejlesztésére. A tanszék oktatói és művészeti munkája révén olyan szakemberek képzését célozza meg, akik ezeknek az kihívásoknak meg tudnak felelni.