XIA-DIÁKLABOR-23-07
“Kíváncsi természet”
Selye János Diáklabor kiépítése az ELTE Bolyai János Gyakorló Általános Iskola és Gimnáziumban
XIA-DIÁKLABOR-23-07
Az ELTE Bolyai János Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium természettudományos tehetséggondozása a kétezres évek eleje óta meghatározó eleme az iskola arculatának, a biológia-kémia specializáció létrehozásával egy időben épült meg iskolánk első természettudományos laboratóriuma. A képzés népszerűsége az évek előrehaladtával nőtt és a beiskolázási területünk a városról, a megyére, majd az elmúlt pár évben régiós szintre bővült. Ezzel párhuzamosan lehetőségünk volt a laborkapacitások bővítésére, elsőként az Öveges Program keretében. 2014-ben két labor, egy előadó, egy előkészítő helyiség és egy vegyszerraktár megépítésére volt lehetőségünk, így egy teljesen új természettudományos szárnyat hoztunk létre az iskolánkban.
Laborjaink nem csak iskolánk diákjai számára elérhetőek, a laborhasználók köre kiterjed az egész megyére, illetve a megyén túlra is. A gyakorlatokat iskolánk szaktanárai, vagy a vendégként érkező csoportok tanári tartják meg. A rendelkezésre álló eszközkészlettel lehetőség van a biológia, a kémia, a fizika és a földrajz témakörében bármilyen gyakorlat elvégzésére, ami a középiskolai tananyaghoz kapcsolódik.
Az évek során főleg a biológia tantárgyhoz kapcsolódóan kerültek beszerzésre olyan eszközök, amikkel a középiskolai ismeretanyagon túlmutató vizsgálatok is elvégezhetőek, ezeknek a beszerzésében a Nemzeti Tudósképző Akadémia volt segítségünkre, így tudtunk bővülni a biokémia, a molekuláris biológia, a szövettan és a patológiás szövettan irányába. Az Akadémia gondozásában megtartott gyakorlatokra az egész régióból érkeznek hozzánk diákok, a program célja, hogy minél több tanuló megismerkedjen az orvosbiológiai, biológiai kutatásokkal és később egyetemi éveik alatt aktívan kutassanak, majd pedig a kutatói pályán helyezkedjenek el.
2023-ban a Selye János Diáklaborhálózat fejlesztése pályázat kapcsán egyedülálló lehetőségünk adódott: olyan eszközfejlesztési lehetőséget rejtett magában, ami már régi álma volt laborunknak. Tovább tudtuk bővíteni lehetőségeinket és így egy teljesen működőképes szövettani labort szereltünk fel, valamint az elektrofiziológiai berendezéseket is vásároltunk, valamint megoldódott a laborok légkondicionálása is. Így rendelkezünk két olyan területtel, ahol nem csak gyakorlatokat tudunk tartani a diákok számára, hanem lehetőség nyílik arra is, hogy a diákok önálló kutatómunkát végezhessenek a laborjainkban, amikkel tudományos-innovációs versenyeken is megállják helyüket.
- A projekt címe: Selye János Diáklabor kiépítése az ELTE Bolyai János Gyakorló Általános Iskola és Gimnáziumban
- Projektazonosító: XIA-DIÁKLABOR-23-07
- Támogatási összeg: 87.433.979 Ft
- Szakmai vezető: Baranyai József (biológia) és Szabó Bence Farkas (kémia)
- Projektmenedzser: Pintér Zsolt
- Pénzügyi vezető: Tamás Katalin
Diákjaink az elmúlt több mint 20 évben sikeresen vesznek részt országos és nemzetközi tanulmányi versenyeken (például: Országos Tudományos és Innovációs Olimpia, Nemzetközi Biológiai Olimpia, Nemzetközi Kémiai Torna, Országos Középiskolai tanulmányi verseny).
Összefoglalóan elmondható, hogy laborunk az elmúlt több mint 20 évben egy átfogó és innovatív megújuláson ment keresztül és mára egy komplex, többféle igényt kielégítő, az iskola és a régió szerves részét képező tudásközponttá alakult.