Ünnepélyes szerződéskötéssel kezdődött a tizedik tanév is
Az aláírási ceremónián egyetemi, városi és vármegyei vezetők, valamint a partnervállaltok képviselői vettek részt – mindazok, akikhez az idén tizedik tanévét elkezdő gépészmérnök szak megalapítása és működtetése kötődik.
A jelen lévőket elsőként Kozsik Tamás, az ELTE Informatikai Kar (IK) dékánja köszöntötte. Rámutatott: ahogy az ELTE, úgy az IK fontos célkitűzése is, hogy minőségi oktatást biztosítson hallgatói számára. Egy egyetemnek nem pusztán oktatási és kutatási feladatai vannak, együtt kell működnie az egész társadalommal, beleértve a cégeket is, húzta alá. Szavai szerint a duális képzés ennek a szemléletnek egy tiszta és világos megtestesülése.
Lenkai Nóra, az ELTE Savaria Egyetemi Központ rektori biztosa emlékeztetett, Magyarország elsőszámú egyetemének szombathelyi műszaki szakjaira idén is sokan jelentkeztek. Aki így tett, jól döntött, emelte ki, hiszen az ELTE folyamatosan oktatási, kutatási és innovációs tevékenysége megújítására törekszik. Majd rámutatott: a gépészmérnöki képzést áthatja a technológia és az innováció, így a szak hallgatói lesznek azok, akik ezeket az újításokat megalkotják és alkalmazzák.
Kollár László, a mérnökképzést gondozó ELTE IK Savaria Műszaki Intézet igazgatója elmondta, a szak 2015-ös indulása óta több mint kétszázan végeztek alap- és mesterképzésen. Majs felhívta a figyelmet arra, hogy az intézet életében több szempontból is mérföldkő az idei év: 2024-ben ünnepli tízéves évfordulóját, idén szereztek diplomát először nemzetközi gépészmérnök-hallgatók és szeptemberben elindult a magyar nyelvű mesterképzés. A 2024/2025-ös tanév őszi félévében összesen nyolcvannyolcan vesznek részt a duális mérnökképzésben, közülük harmincan, az elsőévesek, most kötnek szerződést a gyakorlati képzésüket biztosító partnercéggel, hangzott el.
Majthényi László, a Vas Vármegyei Önkormányzati Közgyűlés elnöke úgy fogalmazott, ma már elmondható, hogy a gépészmérnöki képzésnek hagyománya van az ELTE Savaria Egyetemi Központban. Külön kiemelte a céges partnerek képzésben betöltött szerepét: saját és a piaci igények kiszolgálása révén nagyban hozzájárulnak a szak fennmaradásához.
Telek Miklós, a Vas Vármegyei Kormányhivatal igazgatója a szakot méltatva úgy fogalmazott, az országban olyan egyedülálló duális mérnökképzés születetett meg, amely kétféle gyakorlati módon oktaja a hallgatókat. A hallgatók versenyképes tudást szerezhetnek meg és lesznek, akik már a diploma átvételekor munkaszerződéssel rendelkeznek majd, fejtette ki.
László Győző, szombathelyi alpolgármester a szakot sikertörténetnek nevezte és hangsúlyozta, az a sokrétű együttműködés, amelynek a város a kezdetektől része, garantálja, hogy ez a jövőben is így legyen. A hallgatókhoz szólva hozzátette, Szombathely szerethető és élhető város, ahol nem csak egyetemistának lenni érdemes, hanem családot alapítani is.
Takács Balázs, a TDK Hungary Components Kft. ügyvezető igazgatója azt kívánta, a hallgatók az egyetemistaként megszerzett tudást a gyakorlatukat biztosító cégeknél kamatoztassák, támogatva ezzel a régiót. Hozzáfűzte: a képzés évei alatt a szakmai ismereteken kívül a munkához való hozzáállást, a szorgalmat és a kitartást is megtanulják.
A köszöntők után az elsőéves hallgatók képviseletében egy–egy fő aláírta munkaszerződését partnervállalatával.
Az Ames Hungária Kft. egy, a BPW Hungária Kft. négy, az Opel Szentgotthárd Kft. egy, a Schaeffler Savaria Kft. tizennyolc, a TDK Hungary Components Kft. öt hallgatót fogad majd.
A rendezvényen kiderült, a Savaria Műszaki Intézet új együttműködő partnerrel gazdagodott. Az erről szóló dokumentumot itt írták alá a Festo Automatika Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.-vel.
A program zárásaként az ünnepség résztevői megtekintették az egyetem B–épületének második emeletén – a TDK Hungary Components Kft. jóvoltából – kialakított, számítógépekkel és babzsákokkal berendezett hallgatói sarkot.
További fotók Facebook-oldalunkon tekinthetők meg.