Új kötet a BDPK-n végzett aktuális kutatásokról

Kleinhappel Miklós | 2024.06.19.
Új kötet a BDPK-n végzett aktuális kutatásokról
Arról, hogy az ELTE szombathelyi campusának Berzsenyi Dániel Pedagógusképző Központjában (BDPK) végezett kutatások aktívan formálják és gazdagítják a hazai pedagógusképzés mindennapi gyakorlatát, legutóbb a BDPK őszi tudomány ünnepi konferenciáján kaphattak ízelítőt az érdeklődők. Most megjelent az akkor elhangzott előadások írásos változatát tartalmazó kötet.

A kiadvány egyúttal tisztelgés az idén hatvanöt éves szombathelyi felsőoktatás előtt: fizikai formátumban hatvanöt számozott példány készült belőle. Online a Magyar Elektronikus Könyvtárban érhető el.

A konferenciához hasonlóan Teremtő tudomány címet kapott könyv három egységében összesen harmincegy tanulmány szerepel: természettudományok tárgykörben nyolc, a bölcsészet- és társadalomtudományok fejezetben húsz, az utolsó, tanításmódszertani publikációkat tartalmazó részben három.

A Savaria University Press által gondozott kötet elején Lenner Tibor egyetemi docens, a BDPK igazgatója köszöntőjében úgy fogalmaz, a tanulmányok bepillantást engednek az ELTE Savaria Egyetemi Központban (SEK) végzett magas színvonalú, elkötelezett műhelymunkába.

– A BDPK-n az elmúlt években számos kiváló kutatás-fejlesztés zajlott, melyek nemcsak a jövő értelmiségének oktatását segítik elő, hanem hozzájárulnak a pedagógiáról vallott tudásunk elmélyítéséhez és az iskola világába történő sikeres átültetéséhez is – írja Lenner Tibor.

Horváthné Molnár Katalin egyetemi docens, a BDPK igazgatóhelyettese a könyv előszavában emlékeztet, ami a kiadvány lapjain „a tudomány arcát rajzolja elénk, az az előadótermekben, a szemináriumokon gyakorlattá válik”. Az újszerű meglátások, az új összefüggések feltárása, az új nézőpontok érvényesülése az ELTE szombathelyi campusán tanári diplomát szerzett hallgatóknak köszönhetően „rövid időn belül vissza fog köszönni a közoktatás valamennyi színterén s az ott tanulók tudásában”.

– A kötet jelzi, hogy intézményünkben a tudományos munka és az oktatás időről időre változó társadalmi elismertsége mellett is jó kezekben van a pedagógusképzés, melynek palettája a jövőben tovább fog szélesedni, s ez remélhetőleg a kutatótevékenység további gazdagodásával jár majd együtt. Az, hogy erre lehetőség nyílik Szombathelyen, kézzelfoghatóvá teszi a tudomány valódi teremtő erejét.

A kiadványt szerkesztette Horváthné Molnár Katalin és Fűzfa Balázs irodalomtörténész, az ELTE SEK BDPK Magyar Irodalomtudományi Tanszék nyugalmazott egyetemi docense.

A gyűjtemény a jogelőd Berzsenyi Dániel Főiskola bölcsészkarához kötőtő egyik legrégebbi, a 2000-es évek elején életre hívott Határsávok című tudományos kiadványsorozat következő darabjaként látott napvilágot.