Tudomány, ünnep

Szöveg és fotó: Kleinhappel Miklós | 2024.12.13.
Tudomány, ünnep
Novemberben a magyar tudomány ünnepe alkalmából változatos és inspiráló programok várták az érdeklődőket az ELTE Savaria Egyetemi Központban. Az Üzleti Kommunikáció és Marketing Tanszék, a Sporttudományi Intézet, a Berzsenyi Dániel Pedagógusképző Központ (BDPK) és a pszichológia szakcsoport konferenciákkal és előadásokkal járult hozzá a szakmai párbeszédhez.

A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) 2024 novemberében 21. alkalommal szervezte meg a hazai tudományos élet kiemelkedő eseményét, a magyar tudomány ünnepét. Az Országgyűlés november 3-át, amikor Széchenyi István 1825-ben birtokainak egyéves jövedelmét a Magyar Tudós Társaság megalapítására ajánlotta fel, megteremtve ezzel az MTA alapjait, a Magyar Tudomány Ünnepévé nyilvánította. Azóta november a tudomány hónapjává vált, amely lehetőséget teremt a legújabb hazai tudományos eredmények bemutatására.

Az ELTE szombathelyi campusán a programok sorát az ELTE Társadalomtudományi Kar Üzleti Kommunikáció és Marketing Tanszék nemzetközi interdiszciplináris konferenciája nyitotta 7-én és 8-án.

A rendezvényen előadó nyelvészek és marketingszakemberek a nyelvészet és a marketing találkozási pontjait vizsgálták. Az előadások egyebek mellett olyan témákat öleltek fel, mint a márkanevek, termékleírások, szlogenek, csomagolások, politikai marketing, zöld kommunikáció, valamint a közösségi média hatása.

A konferencia célja az volt, hogy átfogó képet nyújtson a nyelv szerepéről a marketingben, és új kutatások, valamint együttműködések lehetőségét vesse fel.

November 12-én az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar szombathelyi Sporttudományi Intézete ezúttal a Magyar Tudomány Ünnepéhez csatlakozva tartotta meg félévenként megrendezett szakmai napját, az olimpia témájára fókuszálva.

A délelőtt a hagyományok szerint most is az előadásoké volt, amelyek az olimpiai mozgalmat társadalmi, gazdasági és környezeti fenntarthatósági szempontból vizsgálták. Majd a nap második felében játékos sportvetélkedők és egyéb sportprogramok várták a hallgatókat. A programok sorát szakest zárta.

November 14-én az ELTE Savaria Egyetemi Központ Berzsenyi Dániel Pedagógusképző Központ tartott egész napos tudományos konferenciát.

A tanácskozáson az előadók felidézték az idén jubiláló tanszékek történetét és a résztvevők előadásokkal ünnepelték meg az egyetemi központ Kövesligethy Radó Oktató Csillagvizsgáló megnyitásának 20 éves évfordulóját.

A BDPK oktatói legújabb tudományos eredményeiket több szekcióban ismertették, művészeti, oktatásmódszertani, irodalomtudományi és természettudományi vizsgálódások révén adva ízelítőt a BDPK-n folyó sokrétű tudományos munkából. Sor került a BDPK oktatói által írt legfrissebb kötetek bemutatójára, és a nyugdíjba vonuló kollégák munkáját is elismerték.

November 21-én az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar szombathelyi Pedagógiai és Pszichológiai Intézet pszichológiai szakcsoportjának hat oktatója számolt be kurrens kutatásáról.

Az előadások témái között szerepelt a szövetséges kollektív cselekvés motivációinak vizsgálata, a szülői okoseszköz-használat jellemzői, a jövőbeli bizonytalanságok és a gyermekvállalás közötti kapcsolat, valamint a tudatos álom jelensége is.

November 25-én ugyancsak a pszichológiai szakcsoport szervezésében Szathmári Edit, az ELTE Szervezet- és Vezetéspszichológia Tanszék egyetemi adjunktusa látogatott el az ELTE Savaria Egyetemi Központba.

A szakember a vezetői identitásfejlődéshez kapcsolódó krízishelyzetekről szóló vizsgálódásaiba nyújtott bepillantást.

Többek között a vezetői pozícióba kerülés, a szervezeti kudarc, a Covid-helyzet és az azóta tapasztalható egymással összefüggő válsághelyzetek mentén tért ki a kulturális és szervezeti kontextus valamint a vezető személyes jellemzőinek szerepére.

Tudomány, ünnep

Tudomány, ünnep

0

/

0

0

/

0