Szakmai bemutatkozó délután és kiállításmegnyitó

Szöveg és fotó: Kleinhappel Miklós | 2024.10.01.
Szakmai bemutatkozó délután és kiállításmegnyitó
A művészeti pálya sokszínű és nem korlátozódik kizárólag a rajzolásra vagy a festésre. A Vizuális Művészeti Tanszék oktatói hagyományos tanév eleji szakmai bemutatkozásukon arra világítottak rá, hogy a művészeti területen dolgozók ráadásul nem is feltétlenül alkotók, sok más formában részt lehet venni a kreatív iparban. A prezentációkat követően egy végzett hallgató diplomamunkájából nyílt kiállítás.

Az elmúlt egy–két év tevékenységére fókuszáló bemutatkozás során az oktatók különféle művészeti és szakmai szerepköröket ismertettek.

Ahogy Bordács Andrea tanszékvezető bevezetőjében fogalmazott, az oktatók azért alkalmasak a tanításra, mert – kortárs művészekként, esztétákként, művészettörténészekként – folyamatosan a saját szakmájukkal foglalkoznak.

A művészeti pálya, túlmutatva a hagyományos elképzeléseken, számos lehetőséget kínál, így a rendezvényen kiderült az is, hogy milyen problémafelvetések foglalkoztatják azokat, akik a művészeti vagy művészetelméleti pályán tevékenykednek, illetve milyen munkákban és projektekben vettek és vesznek részt.

Mivel a vizuálisművész-hallgatóknak minden félév végén prezentálniuk kell a szemeszterben végzett munkáikat, számukra a program ebből a szempontból is inspirációként, illetve példaként szolgálhatott.

A bemutatkozásokat követően kiállításmegnyitóra került sor: Pénzes Krisztián tárlata nyílt meg az egyetemi galériában, aki diplomamunkájának anyagát tárta az érdeklődők elé.

Lenner Tibor, az ELTE Savaria Egyetemi Központ Berzsenyi Dániel Pedagógusképző Központ igazgatója köszöntőjében többek között elmondta, a Zéró Galéria a Vizuális Művészeti Tanszéken folyó tevékenységről az egyetem falain belül ad képet, megmutatva, a tehetséges művészpalánták szárnypróbálgatásait.

A kiállítást megnyitó Nagy Csaba főtanácsadó, Pénzes Krisztián konzulense, tanítványát méltatva kifejtette, „egyéni hanggal mutatkozott meg és nem fertőződött meg mással”. Szavai szerint diplomamunkája anyagában a választott téma és a művész találkozása hiteles közléssé formálódott. Erényei közé sorolta még, hogy érti a szakirodalmat és a saját maga nyelvén újra tudja azt fogalmazni.

Pénzes Krisztián kiállított műveiben a halál témáját boncolgatja. A tárlat anyaga nagyméretű fametszetekből áll, ám a galéria falain nem csupán ezek, hanem a dúcok mindkét nézetéről készült nyomatok is helyet kaptak.

A kiállítás október 14-ig tekinthető meg, az egyetemi központ A–épületének első emeletén található kiállítótérben.

További fotók Facebook-oldalunkon tekinthetők meg.