Sorrendet módosítani nem csak lehet – érdemes is

ELTE | 2025.06.23.
Sorrendet módosítani nem csak lehet – érdemes is
Július 9-ig van lehetőségük a felsőoktatásba felvételizőknek arra, hogy módosítsák a korábban megjelölt szakok sorrendjét. A döntésen sok múlhat, hiszen ez határozza meg, hol kezdhetik meg tanulmányaikat szeptembertől. Összegyűjtöttük a leggyakoribb tévhiteket, hogy minden fiatal felelősen dönthessen a jövőjéről.

A felsőoktatási felvételi rendszer működése egyszerű: minden jelentkező csak egy helyre nyerhet felvételt, mégpedig arra a képzésre, amelyet elsőként jelölt meg azon intézmények közül, ahová a pontszáma alapján bejutna. Ez azt jelenti, hogy még ha valaki elérné is az adott képzésre szükséges ponthatárt, csak akkor kerülhet be, ha azt előrébb sorolta, mint a többi megjelölt szakot.

Ezért kulcsfontosságú a sorrendmódosítás lehetősége, melyre július 9-ig van lehetőség a felvi.hu oldalán. A döntés előtt azonban érdemes tisztában lenni néhány gyakori félreértéssel, amelyek megtéveszthetik a jelentkezőket. Az ELTE ezért összegyűjtötte a legelterjedtebb tévhiteket és azok cáfolatát, hogy mindenki biztos információk alapján dönthessen.

Tévhitek és valóság

1. tévhit: „A sorrenden bármikor lehet változtatni a felvételi végéig.”
Valóság: A sorrenden csak egyetlen alkalommal lehet változtatni 2025. július 9-ig. Ezután nincs mód módosításra, még akkor sem, ha meggondoltad magad. Jelentkezést visszavonni is csak eddig a határidőig tudsz.

2. tévhit: „Ha módosítok a sorrenden, új szakokat is felvehetek a listámra.”
Valóság: A sorrendmódosítás csak a korábban megjelölt szakokra vonatkozik, új szakot nem lehet hozzáadni. Csak arra van lehetőséged, hogy megjelöld egy már meglévő képzés másik finanszírozási formáját is (pl. az önköltséges változatát), vagy módosítsd a telephelyet (pl. Budapestről Szombathelyre), ha a szakot több telephelyre is meghirdették.

3. tévhit: „Ha nem jutok be az első helyre, akkor máshova sem vesznek fel.”
Valóság: A rendszer automatikusan továbbhalad a listádon, és azt a legelső képzést fogadja el, ahol a pontjaid száma eléri vagy meghaladja a ponthatárt

4. tévhit: „Nem számít a sorrend, csak a pontszám a lényeg.”
Valóság: Ellenkezőleg, a sorrend kulcsfontosságú! Mindenképpen az első olyan szakra vesznek fel, ahol eléred a ponthatárt – még akkor is, ha a hátrább sorolt helyeken több pontod lenne.

5. tévhit: „Egy szak állami ösztöndíjas és önköltséges finanszírozási formáját mindenképpen egymás után kell tenni a listán.”
Valóság: Nincs ilyen előírás, a sorrendet e tekintetben is szabadon meghatározhatod, akár úgy is csoportosíthatsz, hogy előre teszed az állami ösztöndíjas helyeket, a végére pedig az önköltségeseket. Csak akkor érdemes egymás után tenni egy adott intézmény adott szakjának állami ösztöndíjas és önköltséges formáját, ha mindenképpen oda szeretnél bekerülni.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem széles képzési kínálatával, gyakorlatorientált oktatásával és nemzetközi lehetőségeivel (Erasmus+) stabil tudást és biztos karrierkezdetet kínál. Diplomája az egyik legkeresettebb a munkaerőpiacon, hallgatói pedig egy támogató, aktív egyetemi közösség tagjai lehetnek. Az előzetes esélyek kiszámítását nagyban segíti az ELTE felvételi tudástára, valamint nemrég elindult pontszámító kalkulátora.