SH 10: szombathelyi jó gyakorlatokról is beszámoltak

Szöveg: Kleinhappel Miklós – Fotó: SH 10 | 2024.06.14.
SH 10: szombathelyi jó gyakorlatokról is beszámoltak
Tízéves a külföldiek magyarországi felsőoktatási tanulmányait támogató Stipendium Hungaricum (SH) nemzetközi ösztöndíjprogram. A jubileumot ünneplő programsorozat hivatalos záróeseményén az ELTE Savaria Egyetemi Központban összegyűlt tapasztalatokról is szó esett.

A június 5-én Budapesten megrendezett konferencián felsőoktatási oktatók és vezetők, valamint a nemzetköziesítés területével foglalkozó munkatársak találkoztak.

A program fórumot adott a változó tanulási környezet, a nemzetköziesítés és a minőségfejlesztés nemzetközi trendjeinek és a hazai intézményi jó gyakorlatainak megismerésére plenáris előadások, kerekasztal-beszélgetés, interaktív szekciók és poszterkiállítás formájában.

Az ELTE szombathelyi campusáról az ELTE Informatikai Kar (IK) Savaria Műszaki Intézet (SMI) képviseletében Kollár László intézetigazgató egyetemi tanár, Andó Mátyás egyetemi docens és Bak Árpád egyetemi docens osztotta meg gondolatait az érdeklődőkkel.

Ők a rendezvény második felében megtartott szekcióülések keretében önálló szekcióban

az ELTE Savaria Műszaki Intézet vállalati kapcsolatairól és a duális képzésben rejlő lehetőségekről szólva a műszaki képzésre fókuszálva mutattak be jó példákat arra, hogy miként lehet bevonni a nemzetközi hallgatókat szakmai gyakorlatokba, kutatásokba vagy duális képzési programokba.

Az előadók prezentációjukat követően számos kérdést kaptak a résztvevőktől, főként a külföldi hallgatók duális rendszerben történő oktatásáról.

Az ELTE Savaria Egyetemi Központban ebben a tanévben hetvennél is több külföldi hallgató tanul, akik Ázsiából, Afrikából, Dél-Amerikából és Európából érkeztek, összesen harmincnál több országból, körülbelül hatvanan az SH keretében. A hallgatók szinte kivétel nélkül az ELTE IK SMI angol nyelvű gépészmérnöki képzésén vesznek részt, alapszakon, mesterszakon és doktori képzésben egyaránt. A 2018-ban indult gépészmérnök alapszakra tizenhárom–húsz, a 2022-től elérhető mesterszakra hat–hét nemzetközi hallgató kerül be évente, többen az ELTE IK SMI oktatóinak témavezetésével végzik PHD-programjukat.

A Stipendium Hungaricum ösztöndíjprogram jelentősen hatott az ELTE egyéb szolgáltatásainak megújulására, fejlesztésére, hozzájárult a nemzetköziesítési stratégiában megfogalmazott célkitűzések megvalósításához, valamint hatalmas előrelépést jelentett a minőségbiztosítás szempontjából az elmúlt évek során.

A külföldi hallgatók az ELTE Savaria Egyetemi Központban is nemzetközileg versenyképes, sokszínű és inspiráló közegben folytathatják tanulmányaikat.