Összetartó, de kifelé is nyitott alkotói kollektíva bemutatkozása

Szöveg és fotó: Kleinhappel Miklós | 2024.05.27.
Összetartó, de kifelé is nyitott alkotói kollektíva bemutatkozása
Személyes, ám társadalmi vonatkozású témákkal és a klasszikus módszerek mellett első látásra szokatlannak tűnő, de igazi kortárs technikákkal is találkozhattak az érdeklődők az ELTE Savaria Egyetemi Központ Vizuális Művészeti Tanszékének idei diplomakiállításán. A grafikai és festészeti alkotásoktól a gombaékszereken és az animáción át a mesterséges intelligenciáig terjed a skála.

A tárlatnak helyet adó szombathelyi Uj Irokéz Galériában tizennyolc végzős hallgató alkotásai kaptak helyet, amely a Galaxis útikalauz stoposoknak című könyvből kölcsönzött 42 – Az élet, a világmindenség, meg minden című kiállítás megnyitójára megtelt érdeklődőkkel május 24-én.

A jelen lévőket Borhy László, az ELTE rektora köszöntötte, aki beszédében a művészetek fontoságáról és a tehetség, illetve a kreativitás hatalmáról szólva méltatta a képalkotás szakon oktatók és tanítványaik munkáját.

– Egyetemünk rektoraként büszke vagyok arra, hogy intézményünk rendkívül sokszínű, és bármerre is fordulunk, tehetséges, lelkes kollégákkal és hallgatókkal találkozhatunk – hangzott el.

Szombathely Megyei Jogú Város nevében ezúttal is Horváth Soma, kultúráért is felelős alpolgármester mondott köszöntőt, kiemelve, a művek sokszínűsége „jól mutatja, hogy a hallgatók milyen mélységben és kreativitással közelítik meg a művészetet és milyen elkötelezettek abban, hogy bekapcsolódjanak a kortárs művészet eleven közegébe”.

– Nem túlzás azt állítani, hogy ezek az alkotások méltó művészeti értéket képviselnek Derkovits Gyula, Geszler Mária és Schrammel Imre városában – tette hozzá az alpolgármester.

Szakmai köszöntőt mondott Kovács László művészettörténész, a Vizuális Művészeti Tanszék egykori hallgatója. Szavai szerint a diplomakiállítás nem csak formális esemény, hanem mérföldkő, fontos lépés az autonóm művésszé válás útján, a beavatás és a beavatkozás terepe.

– Összetartó, de kifelé is nyitott alkotói kollektíva bemutatkozásának vagyunk tanúi. A kiállítás anyagában a produktív együttállások, illetve az egymást kiegészítő gondolatok cserélődésének bonyolult útvonalai tapinthatók ki, legalábbis a több helyen felbukkanó rokon motívumok vagy rokon tematika és az egymással is kommunikáló művek erre engednek következtetni – mondta.

Kovács László felhívta a figyelmet: a munkák mindegyikénél előkerül a társadalmi hasznosság és a társadalmi hatékonyság vágya. Ebben karakteresen érződik, a tanszék közelmúltban elhunyt oktatója, Szabó Eszter Ágnes „társadalmilag érzékeny szemléletének és a művészi munkát a hétköznapi életbe visszacsatornázó alkotói hitvallásának a hallgatókra gyakorolt termékeny hatása”. A tárlat elnevezése is neki állít emléket.

A művészettörténész arra is felhívta a figyelmet, hogy az alkotások túlmutatva önmagukon tágabb összefüggésrendszerbe tagozódnak, érzékeltetve, hogy készítőik is egy élő közösség aktív, tevékeny résztvevői és annak felelős formálói.

A kiállító nappali tagozatos hallgatók: Buranits Bertina, Dóra Szófia Fanni, Galgóczi Nóra, Harcsás Eszter Krisztina, Igali Virág, Kámán Karolina Júlia, Miklós Mirabel Veronika, Molnár Fruzsina, Nagy Emese, Szabó Edina, Takács Enikő, Varjú Rebeka Noémi, Zelkó Jázmin. A levelező tagozatosok: Faltis Roberta, Király Klaudia, Kovács Gábor, Payer Annamária, Sántha-Vass Beatrix.

A tárlat a Vizuális Művészeti Tanszék Kiállításrendezés című kurzusának keretében, közösségi munkában készült. Kurátor a tanszék óraadója, Salamon Júlia volt.

A kiállítás június 1-ig látogatható.

Diplomakiállítás 2024

Diplomakiállítás 2024

0

/

0

0

/

0