Mit jelent a pozitív pszichológia a kapcsolatokban?

Szöveg és fotó: Kleinhappel Miklós | 2024.04.22.
Mit jelent a pozitív pszichológia a kapcsolatokban?
Miképp alakíthatunk ki olyan minőségi kapcsolatokat, amelyek hozzásegítenek minket ahhoz, hogy mentális egészségünk maximumát nyújthassuk? Ezt fejtegette az ELTE Savaria Egyetemi Központban megtartott előadásán Magyaródi Tímea, az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar (PPK) Személyiség- és Egészségpszichológia Tanszék adjunktusa.

Az ELTE szombathelyi pszichológia szakcsoportja a képzés indulásától kezdve fontosnak tartja, hogy az egyetem budapesti szakmai műhelyeiben született eredményekkel is megismerkedhessenek a campus hallgatói. Ezért minden félévben két alkalommal nyitott előadásokat szerveznek, amelyeken az ELTE PPK-n tevékenykedő szakemberek számolnak be az általuk végzett kutatómunkáról.

Legutóbb, április 10-én a fiatal generáció képviseletében Magyaródi Tímea, a kar Pozitív pszichológia kutatócsoportjának tagja Pozitív pszichológia a kapcsolatokban címmel tartott előadást.

Bevezetőjében elhangzott, a pozitív pszichológia viszonylag új terület, az első tudományos cikk – Martin Seligman és Csíkszentmihályi Mihály tollából – 2000-ben született meg róla. A szerzők úgy vélték, a tudomány neve előtti „pozitív” szóval egyértelművé kell tenni, hogy a pszichológia nem csupán a mentális betegségekkel, hanem a mentális egészséggel, például a jólléttel, valamint a pozitív érzelmekkel, többek között a hálával és a szeretettel is foglalkozik.

A pozitív pszichológia harmadik atyjának tartott Christopher Peterson egy évtizeddel később úgy vélte, a többi ember is számít: a kapcsolatok vizsgálatának legyen az eredője az, hogy szubjektív élményünket miképp tudja segíteni a másik ember.

Miért van szükségünk minőségi emberi kapcsolatokra, illetve miért épít minket, ha ápoljuk ezeket? Hogyan tudunk pozitívan hatni egymásra, legyen szó baráti, munkahelyi vagy családi szintről? Ezek azok az izgalmas kérdések, amelyek Magyaródi Tímea részvételével az ELTE Pozitív pszichológia kutatócsoportjában vizsgálnak.

A szakember elmondta, a mentális egészség felé vezető út a valahová tartozással, az autonómiával és a kompetencia szükségletével van kikövezve. Kapcsolatainknak tehát nagy jelentősége van a mentális egészségünk ápolásában. Az elszigetelődés és a kötődési sérülések mentális, de akár fizikai problémákhoz is vezethetnek. Míg az értékalapú, pozitív érzelmeket okozó kapcsolatok révén optimálisan „működhetünk”. Ez a jóllét – a pszichológia megfogalmazása szerint virágzás – a feltétele annak, hogy mentális egészségünk maximumát nyújthassuk.

Az előadáson olyan gyakorlatokról is szó esett, amelyet szakemberek alkalmaznak az oktatásban, a pozitív család- és párterápiában, illetve csoportos tréningeken.

Mit jelent a pozitív pszichológia a kapcsolatokban?

Mit jelent a pozitív pszichológia a kapcsolatokban?

0

/

0

0

/

0