Maradandót alkottak Szombathelyért
Ezúttal is az Agora – Művelődési és Sportház adott otthont a Szent Márton Gálának, amelyen Nemény András polgármester a városi hetilap tudósítása szerint az alábbiakkal méltatta a kitüntetetteket.
– Olyan emberek ők, akik a mesterekhez hasonlóan életükkel tanítottak. Tanítottak ember- és hazaszeretet, azt, hogy hogyan kell meglátni a segítségre szorulókat, hogyan kell nekik jól segíteni, hogyan kell becsületesen élni, hogyan kell többé válni, mint önmagunk –, mondta el, majd hozzátette, a díjazottak élete reményt ad arra, hogy a következő években mások is megtalálják magukban az ős és igaz forrást, és aztán adjanak belőle mindenkinek. Ha így lesz, akkor bármi jöjjön is, Szent Márton városa a teremtő szeretet erejével utat fog mutatni a jövőnek – zárta beszédét a polgármester.
Pedagógus Életműdíjat vehetett át Czetter Ibolya,
az ELTE Savaria Egyetemi Központ Berzsenyi Dániel Pedagógusképző Központ Magyar Irodalomtudományi Tanszékének vezetője, főiskolai tanár.
Czetter Ibolya 1987 óta dolgozik az oktatásban, 1991 óta a Berzsenyi Dániel Főiskolán, illetve annak jogutód intézményeiben, az ELTE szombathelyi campusán.
A felsőoktatásban töltött évtizedeit végig a szombathelyi pedagógusképzés szolgálatában töltötte. Élete, hobbija a munkája, a tanítás, a nevelés. A megye és a régió általános és középiskoláiban rengeteg magyartanár pályára kerülését segítette.
Legnagyobb eredményének a hallgatói, diákjai sikerét, elégedettségét, boldogulását tartja.
Oktatói évtizedei alatt folyamatos, élő kapcsolatban áll a közoktatással, különösen a nyugat-magyarországi régió oktatási intézményével. Éveken át óraadó volt a Nagy Lajos Gimnáziumban, illetve szeretett alma materében, a Kanizsai Dorottya Gimnáziumban. Töretlen lelkesedéssel készíti fel tanítványait országos tudományos diákköri megmérettetésekre, Szép magyar beszéd versenyekre, szavalóversenyekre; a színjátszás iránt lelkes hallgatóival egyetemi színpadot alapított 2019-ben. Hét önálló kötet szerzője, tanulmánykötetek szerkesztője, hazai és nemzetközi konferenciák szervezője, résztvevője.
Kutatási területe a stilisztika, a 20. századi irodalmi nyelv, a retorikai alakzatok, a magyar nyelv funkcionális kognitív leírásának kérdései, Márai Sándor és Agota Kristof életművének kutatása. Nevéhez fűződik két nemzetközi Márai-konferencia Szombathelyre hozatala, a 6. és a 7. Nemzetközi Dialektológiai Szimpozion megszervezése.
Oktatói, kutatói munkáján túl jelentős közéleti és társadalmi tevékenységet is végez: aktív részese volt a főiskola egyetemmé válásának, öt éven át a Vas Megyei Tudományos Ismeretterjesztő Egyesület alelnöki tisztségét töltötte be, majd újabb öt évig az elnöke, illetve az országos elnökség tagja volt; rendszeres előadója az egyetemi, városi rendezvényeknek. A Magyar Tudományos Akadémia Magyar Nyelvészeti Munkabizottságának tagjaként elkötelezettje a magyar nyelv ápolásának, az igényes anyanyelvi ismeretterjesztésnek.
Czetter Ibolya kiemelkedő nevelő-oktatói, kutatómunkájával a diákok és pedagógustársai körében közmegbecsülést szerzett, méltó a Pedagógus Életműdíj elismerésre.
Szombathely Sportjáért Életműdíjban részesült Nádasiné Sipos Zsuzsanna,
az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar szombathelyi Sporttudományi Intézetének nyugalmazott oktatója.
Nádasiné Sipos Zsuzsannát szakmai munkája rögtön a matematika–testnevelés szakos általános iskolai tanári diploma megszerzésétől a szombathelyi főiskolához – és jogutódjaihoz – köti, ahol nyugdíjba meneteléig dolgozott.
Munkája mellett 1980-ban kézilabdaedzői, 1983-ban a Magyar Testnevelési Egyetemen középiskolai testnevelőtanári, a Budapesti Műszaki Egyetemen 2001-ben közoktatás-vezetői képesítést is szerzett.
1980-tól az akkori Berzsenyi főiskolai sportegyesületben dolgozott. A főiskola női kézilabda szakosztály edzője és vezetője volt 1993-ig. 1981-től a sportszakos hallgatók oktatásában vett részt. Nyugdíjba az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar Sporttudományi Intézetének oktatójaként vonult.
Intézeti oktatói tevékenysége 1981–2009 között kiegészült a Testnevelési Egyetem Továbbképző Intézete középfokú kézilabda edzőképző tanfolyamain és az egyetemi kiegészítő képzésben való oktatással, melynek oktatásszervezői teendőit is ellátta 1996–2003 között.
Szakmai munkáját a testnevelő tanárképzés minden fokozatán, valamint a sportszervező, a rekreációszervező és egészségfejlesztő szakok képzésében a játékok és a kézilabda-oktatás területén fejtette ki elsősorban. Társszerzőként közreműködött a Sport és Játékmix című kiadvány elkészítésében. Évtizedekig szervezője és oktatója volt a minden sportszakon kötelező téli táboroknak.
A szombathelyi sportképzésekben évtizedekig, mint tanulmányi szervező és szakértő is meghatározó személy volt. 2001-től 2006-ig jelentős szerepet vállalt a felsőoktatásban bevezetésre kerülő kreditrendszer kidolgozásában és rendszerbe állításában, mint intézményi kredit projektvezető, és ezen tapasztalatait később a sportszakos hallgatók tanulmányi ügyeinek intézésében kamatoztatta.
Szakfejlesztési és edzőképzési, valamint a Diákolimpia Játékos Sportversenyeinek és Magyar Egyetemi–Főiskolai Országos Bajnokság rendezvények szervezésében végzett munkája is több évtizedes.
Munkáját a közösség a Közalkalmazotti Tanácsba választásával ismerte el, melynek évtizedekig vezetőségi tagja, majd elnöke volt.
Nagy teherbírású, lelkiismeretes és következetes munkája sok tanítványa számára példaként szolgál.
Szombathely Megyei Jogú Város Polgármesterének Emlékérme kitüntetésben részesült Halász Bence
atléta, az ELTE szombathelyi rekreációszervezés és egészségfejlesztés szakos hallgatója.
Az 1997-ben született Halász Bence Kiskunhalason ismerkedett meg az atlétikával, eleinte tíz évvel idősebb testvéreit kísérte le az edzésre, mert gerelyhajító édesapja, Halász Tamás révén a gyermekei is megpróbálkoztak a sportággal. Bence a távolugrásban és síkfutásban is jeleskedett, előbbiben a serdülő korosztályban országos bajnokságot és diákolimpiát nyert, majd tízévesen a kalapácsvetést is kipróbálta. Kiskunhalasról Szombathelyre költözött és edzője a Dobó SE-t irányító Németh Zsolt és Németh László lett.
Sorra nyerte a korosztályos versenyeket, 2013-ban az utrechti nyári európai ifjúsági olimpiáról két aranyérmet is hozott: kalapácsvetésben és diszkoszvetésben győzött. 2015-ben a svédországi junior Európa-bajnokságot, 2016-ban a lengyelországi junior világbajnokságot nyerte meg.
Épphogy betöltötte a huszadik életévét, amikor első felnőtt világversenyén, a 2017-es londoni világbajnokságon bejutott a döntőbe, és 11. helyen végzett. Ebben az évben lett először magyar bajnok kalapácsvetésben, azóta pedig minden évben megvédte címét.
Halász Bencétől több alkalommal hallottuk az alábbiakat: „Amikor régen hazamentem, egész nap a nagy elődök videóit néztem, Pars Krisztián és Primoz Kozmus olimpiai aranyát, és átéreztem, milyen lehetett a győztes dobásuk.”
Nem kellett sokáig várni az első érmére felnőtt világversenyen: a 2018-as berlini Európa-bajnokságon 77,36 méteres dobásával harmadik lett.
Egyre több gond volt a jobb térdével, amit 2021 januárjában meg kellett műteni. A 2021-es tokiói olimpián nem jutott a döntőbe, a 2022-es eugene-i világbajnokságon tért vissza igazán, mikor 80 méter 15 centivel ötödik lett, egyben a kilencedik magyar kalapácsvető, aki átlépte a nyolcvanméteres álomhatárt.
A 2021-es müncheni Európa-bajnokságon ezüstérmet, egy év múlva, a budapesti vb-n pedig bronzérmet szerzett. A 2023-as XV. Németh Pál Emléknapon 78,27 méterrel nyert, ezzel kvalifikálta magát a 2024-es párizsi olimpiára. A 27. születésnapján ünnepelte élete legnagyobb sikerét: 80 méter 49 centiméteres dobásával Halász Bence olimpiai ezüstérmet szerzett.
Maradandót alkottak Szombathelyért
Maradandót alkottak Szombathelyért
0
/
0
0
/
0