„Legyenek példaképek!” – Átvették oklevelüket a frissdiplomások

Szöveg és fotó: Kleinhappel Miklós | 2024.07.15.
„Legyenek példaképek!” – Átvették oklevelüket a frissdiplomások
Július 13-án megtartotta nyári Diplomaosztó ünnepségeit az ELTE Savaria Egyetemi Központ (SEK). A két rendezvényen megtelt az Agora–Művelődési és Sportház. Délelőtt azok vették át diplomájukat, akik az egyetem Berzsenyi Dániel Pedagógusképző Központjának (BDPK), délután azok, akik Pedagógiai és Pszichológiai Karának (PPK), Informatikai Karának (IK), valamint Társadalomtudományi Karának (TáTK) képzését végezték el.

A 2023/2024-es tanév tavaszi félévének vizsgaidőszakában az ELTE szombathelyi campusán összesen négyszázhúszan jelentkeztek záróvizsgára. Közülük a Diplomaosztó ünnepségeken háromszázhuszonegyen vették át személyesen a végzettségüket igazoló oklevelüket.

A diplomaátadón köszöntőt mondott Lenkai Nóra, az ELTE SEK rektori biztosa, emlékeztetve, hogy a tudás, különösen, ha valaki az ELTE-n szerez diplomát, mindig értékálló befektetés. A frissdiplomások komplex tudás birtokában lépnek ki a munkaerőpiacra, amely kiváló alapot jelent ahhoz, hogy helytálljanak választott hivatásukban, tette hozzá.

A rektori biztos arra biztatta a végzett hallgatókat, hogy ne féljenek az új kihívásoktól, hanem tekintsenek rájuk lehetőségként, legyenek bátrak, merjenek nagyot álmodni. Küzdjenek a céljaikért és emlékezzenek arra, hogy a siker nem csupán az elért eredményekben mérhető, hanem abban is, hogyan viselkednek az út során, hogyan bánnak másokkal és hogyan adják vissza azt a tudást és tapasztalatot, amelyet az egyetemen és az életben megszereztek, fogalmazott. Legyenek példaképek és inspiráció mások számára, és soha ne feledjék, hogy az igazi siker az, amikor másoknak is segítenek elérni céljaikat, hangzott el.

Lenner Tibor igazgató arról beszélt, hogy az ELTE BDPK szakjain végzettek – tanítók, tanárok, képzőművészek és bölcsészek – pályájukat művelve törekedjenek megismerni tanítványaik életkori sajátosságait. Úgy fogalmazott, mindig a gyerekekből, magából az emberből induljanak ki, mert így lesznek képesek megmozdítani belső motivációjukat, így alakíthatnak ki tanítványaikkal személyes kötődést és így válhatnak nagy tudással rendelkező, hiteles pedagógussá a szemükben.

Az igazgató azt kívánta, az ELTE BDPK képzésein diplomát szerzettek pályáján legyen motiváló erő a gondjaikra bízott gyermekekben lévő kíváncsiság és megismerési vágy.

A köszöntők sorát folyatva Lehmann Miklós, az ELTE Tanító- és Óvóképző Kar dékánhelyettese azt fejtegette, hogy bár a diploma megszerzése azt jelenti, hogy a hallgatók elsajátították mindazt a tudást, amelyet oktatóik átadtak nekik, a gyorsuló ütemben változó társadalmi és technikai környezet rákényszerít mindenkit arra, hogy korábbi ismereteit újra és újra felülírja. A dékánhelyettes rámutatott: az ELTE képzésein megszerzett alapok segítségével képesek lesznek majd folyamatosan megújítani a saját munkájukat.

Lehmann Miklós hozzáfűzte: az oktatás szívből-lélekből fakadó hivatás, amelyet csak megélni lehet, a legnagyobb ajándék pedig, amit egy pedagógus a gyerekek újabb és újabb generációinak adhat, az a szenvedély és hivatástudat, amellyel tanít.

A délutáni ünnepségen az ELTE TáTK nevében Szabari Veronika dékánhelyettes mondott köszöntőt, rámutatva, a frissdiplomások Magyarország vezető egyetemén, komplex követelményrendszernek megfelelve szerezték meg oklevelüket. Szombathelyhez kötődő újdonság, hogy az ELTE közgazdászképzésein idén először végeztek hallgatók turizmus–vendéglátás alapszakon.

Szabari Veronika bizakodásának adott hangot, hogy a frissdiplomások a felhalmozott tudás mellett gazdagodtak az ELTE közösségének szellemiségére jellemző nyitottsággal és reflexív gondolkodásmóddal, és mindez segíti majd őket abban, hogy szakmai és emberi döntéseiket a legkiválóbb módon hozzák meg.

A dékánhelyettes kitért arra is, hogy az okleveles szakértőktől új és kreatív megoldásokat követelnek majd a globális felmelegedéssel, a mesterséges intelligencia térnyerésével, a megváltozott munkaerőpiaci feltételekkel és a fogyasztói szokások átalakulásával kapcsolatos kihívások, hiszen ezekre gazdaságtudományi tudás nélkül nem lehet megfelelő válaszokat adni.

Szidor György, az ELTE IK dékánhelyettese ünnepi köszöntőjében úgy fogalmazott, a rendezvényen olyan fiatalok kapnak diplomát, akik már az egyetemen eltöltött idő alatt összetett problémákkal küzdöttek meg, úttörő kutatásokat végeztek és innovatív megoldásokkal rukkoltak elő, feszegetve ezzel a mérnöki és az informatikai tudományok határait.

A dékánhelyettes úgy vélekedett, az egyetem felkészítette a most végzetteket arra, hogy eligazodjanak a korszerű gyártástechnológia, az ipar 4.0, a digitalizáció, az automatizáció és az adatelemzés gyorsan változó világában. Hangsúlyozta, ne felejtsék el, hogy az igazi siker nem a technológiákban vagy a virtuális termékekben rejlik, hanem abban, hogy a jövő generáció számára jobb és fenntarthatóbb világot teremtenek.

Felvinczi Katalin dékáni biztos beszédében emlékeztetett, az ELTE PPK szakjain diplomát szerzett hallgatók a jövőben az emberek életminőségének javításán, minőségi és egészségben eltöltött életéveik számának növelésén fáradoznak majd.

Ha valaki az ELTE-n, hazánk legnagyobb és legeredményesebb tudományegyetemén szerez diplomát, az nem csak rangot ad, hanem felelősséggel is jár, húzta alá a dékáni biztos. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem egyik legfontosabb célkitűzése, hogy olyan értelmiségieket képezzen, akik a mindennapokban megállják a helyüket.

Felvinczi Katalin kifejtette, a valódi értelmiségi lét három legfontosabb ismérvére, a kritikus gondolkodás, az önreflektivitás és a paradigmaváltásra, valamint innovációra való képesség különösen fontos lesz a jövőben.

A diplomaosztó ünnepségeken hagyomány a frissdiplomások ünnepélyes fogadalomtétele.

A végzett hallgatók ezúttal is hitet tettek arról, hogy Magyarország Alaptörvényéhez, a magyar néphez hűek lesznek, hivatásukat emberséggel, szaktudással, alma materüket öregbítve végzik, kiemelt feladatuknak tekintik a magyar hagyományok tiszteletét és az egyetemes értékek közvetítését, pályájukat a folyamatos önképzés, szakmai megújulás jellemzi majd.

A diplomaosztó ünnepségeken hagyománnyá vált az is, hogy a végzett hallgatók nevében egy újdiplomás elbúcsúzik az Alma Matertől.

Az első rendezvényen Zsiray Barbara frissdiplomás német nyelv és kultúra szakos tanár arról beszélt, hogy az egyetemen szerzett tudás és tapasztalatok segítségével feladatuk nemcsak az, hogy tanítsanak, hanem hogy inspiráljanak, támogassanak és vezessenek.

Felelősségük, hogy a következő generációkat olyan értékekkel lássák el, mint a tisztelet, az együttérzés, az igazságosság és a kreativitás.

Délután Németh Zsófia frissdiplomás pszichológus azt tanácsolta, végzős társai gondolják át azt az utat, amit egyetemi éveik alatt bejártak, hiszen azok a dolgok, amelyek az elmúlt években meghatározták a mindennapjaikat, nemsokára emlékké válnak. Mégpedig olyan meghatározó emlékekké, amelyek szakmai pályájuk megalapozásának, egyetemi barátságok megszületésének és saját maguk, érdeklődési körük, valamint határaik pásztázásának mozzanatait is tartalmazzák.

Az ünnepségeken énekkel közreműködött Bali Dorottya, tanító szakos hallgató. Felkészítő tanára Pozsonyiné Falusi Anikó főiskolai docens volt.

„Legyenek példaképek!” – Átvették oklevelüket a frissdiplomások

„Legyenek példaképek!” – Átvették oklevelüket a frissdiplomások

0

/

0

0

/

0