Kazinczy-érem a szép magyar beszédért

A helyi fordulókon legjobbnak bizonyult hazai és határon túli pedagógusképző, hittudományi és jogtudományi főiskolák, illetve egyetemek hallgatói ebben az évben – immár ötvenegyedszer – Esztergomban, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE) Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karán mérték össze tudásukat a Kazinczy Ferencről elnevezett Szép magyar beszéd verseny országos döntőjén május 12-én.
A versenyzők – és a zsűri: Gloviczky Zoltán (Apor Vilmos Katolikus Főiskola), Havas Judit (Károli Gáspár Református Egyetem, Murányi Sarolta (ELTE BTK), Nemesi Attila László (PPKE BTK), Sturcz Attila (Pest Megyei Pedagógiai Szakszolgálat Budakeszi Tagintézménye), Varga Andrea (PPKE BTK)
A hallgatók elsőként a szabadon választott szövegüket, a második fordulóban pedig egységesen a helyszínen megkapottat hangosították meg. Nem csupán fel kellett olvasniuk őket, hanem feladatuk volt azok értelmezése, valamint a bennük rejlő gondolatok közvetítése is.
A szakemberekből álló zsűri tizenkét Kazinczy-érmet adományozott, amelyek közül kettőt ELTE-sek szereztek meg: Horhi Márta Dóra, a Bölcsészettudományi Kar, illetve Lang Márk, a szombathelyi Berzsenyi Dániel Pedagógusképző Központ hallgatói.
Kazinczy-érmesek
A versenyt értékelve Márk elmondta, számára a legnagyobb kihívást önmaga legyőzése jelentette.
„Meg kellett tanulnom felülemelkedni a saját kiejtésbeli problémáimon, nyelvjárási sajátosságaimon, amelyekből, szentgotthárdi lévén, bőven kaptam: az ember beszédére is a családi és lakóhelyi környezete van legnagyobb hatással, és az a szép »vazsi« beszéd sokszor erőteljesen érződik nálam is.”
Hallgatónk felidézte, általános iskolás kora óta részt vesz a Kazinczy-versenyeken, és mindig remélte, hogy valamikor sikerül éremmel hazatérnie. Szavai szerint a Kazinczy-érem elnyerése így azt is szimbolizálja, hogy kellő akaraterővel és kitartással a befektetett munka gyümölcsözni fog.
„Mindenkinek, de főként egy magyar szakos pedagógusnak fontos, hogy igényes legyen beszédére, példát tudjon vele mutatni. Büszke vagyok arra, hogy immár én is azon hallgatók táborát gyarapítom, akik beszédükkel is hozzájárulhatnak a magyar nyelv igényes használatához, valamint ahhoz, hogy mindenki felismerje, hogy szépen, igényesen és választékosan beszélni nem »ciki«” – tette hozzá.
Lang Márk felkészítője Czetter Ibolya, a Magyar Irodalomtudományi Tanszék főiskolai tanára volt.
A Szép magyar beszéd versenynek a szombathelyi pedagógusjelölt hallgatók a kezdetektől résztvevői, és országos viszonylatban is mindig eredményesen szerepelnek. Csupán az elmúlt néhány év sikerei: legutóbb 2022-ben, előtte pedig 2019-ben is Kazinczy-éremmel tért haza egy–egy egyetemista.