India ősi zenéje az egyetemen

Szöveg: ELTE SEK – Fotó: brogue.hu | 2024.06.25.
India ősi zenéje az egyetemen
Sumeet Anand Pandey, az indiai Deliből származó dhrupad hagyományőrző tartott workshopot és koncertet az ELTE Savaria Egyetemi Központ Zenepedagógiai Tanszékén a tavaszi szemeszter végén.

A dhrupad ősi hang- és zenetudománya a tudat és az idegrendszer fejlesztése, az élet jobbításának és szebbítésének módja és szere.

Ennek részesei lehettek azok, akik részt vettek az egyetem Géfin Gyula utcai épületében, Sumeet Anand Pandey vezetésével megtartott programon.

A brogue.hu beszámolója szerint a felmenői között uralkodói udvarok zenészeit tudó, 10. generációs dhrupad-énekes előtt a résztvevők a színpadon törökülésbe helyezkedtek, illetve a színpad előtti téren székekre ültek. Kezében Észak-India legősibb ritmushangszere, a Dobok Atyjának is nevezett Pakhawaj volt. Állati bőrből készül, hangolása a lisztből és vízből készült pasztával történik, amit a dob oldalához tapasztanak.

A dhrupad dallami alapja a rága, a fel- és leszállást alkotó hangok közössége, amelyre az árnyalatok végtelensége jellemző. Minden hangnak ereje van, a rága egy hangulat.

A műhelymunka része volt az elméleti oktatás is. Sumeet Anand Pandey angol nyelven tartott tanításainak magyar tolmácsolója a tanítványa: Novák Anikó volt. Ő India szerelmese, zenét és vallásfilozófiát tanult, oktatói és előadói tevékenységet folytat.