Igazi 21. századi gyakorlóhely lett a Bolyai

Szöveg és fotó: Kleinhappel Miklós | 2023.10.27.
Igazi 21. századi gyakorlóhely lett a Bolyai
Az elmúlt hónapokban európai uniós forrásból számottevően megújult az ELTE Bolyai János Gyakorló Általános Iskola és Gimnáziuma. Az ötszázmilliós beruházás az iskola infrastruktúráját és eszközállományát is érintette, így az ELTE szombathelyi campusán tanuló pedagógushallgatók a legkorszerűbb oktatási módszertani megoldásokat sajátíthatják el gyakorlatuk során. A projektzáró rendezvényt október 27-én tartották az intézményben.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem az EFOP-4.2.3-22 kódszámú projekt keretében szombathelyi és budapesti gyakorló iskoláinak fejlesztésére 2,8 milliárd forint összértékű támogatást nyert el.

A Bolyaiban ötszázmillió forintból huszonegy tanterem újult meg, felújították a tornatermet, az aulát és a lépcsőházat, futófolyosót és belső iskolai hangrendszert alakítottak ki, sor került a Wifihálózat fejlesztésére és akadálymentesítésre. Minden osztályterembe került interaktív okostábla (összesen negyvennel gazdagodott az iskola), száztíz laptopot és harminckét PC-t, illetve monitort vásároltak, kétszáznegyven tanulói padot, négyszáznyolcvan tanulói széket, negyven tanári asztalt és széket, kétszáz iskolai szekrényt szereztek be. Az udvaron műfüves focipályát, streetball kosárlabdapályát és játszóteret építettek, valamint udvari játékokat teleptettek.

A projektzárón Papp Tibor igazgató köszöntötte a jelenlévőket, kiemelve, hogy a digitális táblákkal megújult a bolyais oktatás módszertana, aminek különös jelentőségét az adja, hogy az iskolában nem csupán diákok tanulnak, hanem a jövő pedagógusait jelentő egyetemi hallgatók is.

Scheuer Gyula, az ELTE kancellárja fontos ünnepnapnak nevezte a rendezvényt, hangsúlyozva, hogy a projektben résztvevők mind annak egyes elemeinek megvalósítása, mind a beruházás minőségének, szempontjából kihozták a maximumot a fejlesztésből.

A kancellár emlékeztett, az elmúlt években számos területen történtek fejlesztések a Bolyaiban és az ELTE Savaria Egyetemi Központban egyaránt, az egyetem szándéka ezek folytatása.

Lenkai Nóra, az ELTE Savaria Egyetemi Központ rektori biztosa Borhy László, az ELTE rektora gondolatait és üzenetét tolmácsolva rámutatott, az egyetem fontos pillérei a gyakorlóiskolák.

Az ELTE fejlődik, a Bolyaiban immár a 21. századnak megfelelő körülmények és lehetőségek állnak a diákok rendelkezésére, tanulmányaikat inspiráló, korszerű, nemzetközi viszonylatban is kiemelkedő infrastruktúrában folytathatják, hangzott el.

Hende Csaba, Szombathely országgyűlési képviselője az idei magyar Nobel-díjasokkal példálózva arról beszélt, hogy nem csak a magasan képzett értelmiségi családokból lehet a világ tudományosságának tetejére eljutni, hanem hozzájuk hasonlóan jó iskolák és jó tanárok segítségével olyan háttérrel is – esetükben „tisztességes, kétkezi, fizikai munkát végző” szülők gyermekeként –, amelyekről ezt kevéssé gondolnánk.

A Nobel-díj elnyerése kapcsán Karikó Katalin és Krausz Ferenc is hangsúlyozta az iskolák és a pedagógusok megbecsülésének fontosságát, emlékeztetett Hende Csaba, aki a tantestület minden tagját biztosítva hozzátette: „Értjük ezt a figyelmeztetést”.

Az ELTE Bolyai János Gyakorló Általános Iskola és Gimnáziumban az egyetemi projekt lezárultát követően sem áll meg a beruházások sora. Csaknem nyolcvannégy és fél millió forintból a Selye János Diáklaborhálózat pályázata keretében az iskolában évek óta kiemelkedő verseny- és felvételi eredményeket produkáló képzés alapját jelentő biológia–kémia labor eszközfejlesztése valósul meg. Az ELTE Savaria Egyetemi Központban működő Berzsenyi Dániel Pedagógusképző Központtal közös projekt által pedig az alsó tagozatos gyerekeknek és a tanítóképzés támogatására tizenötmillió forintból robotikalabor létesül.

Projektzáró a Bolyaiban

Projektzáró a Bolyaiban

0

/

0

0

/

0