Hallgatónk lett a legjobb az anyanyelvi tanításban

Az immár Kárpát-medencei megmérettetéssé szélesedett versenyt a Debreceni Református Hittudományi Egyetem Magyar Nyelvi és Irodalmi Tanszéke rendezte meg április 7–9. között. A kezdeményezés célja, az anyanyelvi nevelés hatékonyságának növelése és a szakmai párbeszéd erősítése.
Az idei versenyre Szombathelyen kívül Bajáról, Egerből, Marosvásárhelyről, Nyíregyházáról, Nyitráról, Sárospatakról, Székelyudvarhelyről, Szekszárdról és Debrecenből érkeztek pedagógusjelöltek, azok, akik sikerrel vették az akadályt a helyi fordulón.
Az erőpróba során az indulóknak egy ismeretterjesztő szöveg feldolgozását kellett tanítási órában bemutatniuk valódi iskolai osztályok előtt, harmadikosoknak vagy negyedikeseknek. A résztvevők a tanítást megelőző napon húzták ki, melyik osztályban és hányadik órában fognak tanítani, majd hospitáltak az adott csoportnál.
Ihász Dominika egy harmadik osztályos csoportban tanított, a Duna-Ipoly Nemzeti Parkot bemutató szöveg alapján. A felkészülésben oktatója, Koósné Sinkó Judit, az ELTE Tanító- és Óvóképző Kar mestertanára nyújtott számára támogatást: együtt utaztak Debrecenbe, és közösen tervezték meg a tanóra menetét.
Mint elmondta, először nem tervezte, hogy részt vesz a versenyen, korábban sem indult hasonlón, de végül mégis belevágott – elsősorban tapasztalatszerzés céljából. A szakdolgozatát – szintén Koósné Sinkó Judit témavezetésével – is hasonló témában írta: egy olyan olvasástanítási módszert vizsgált, amelyben a gyerekek meséken keresztül sajátítják el a betűket, különböző figurák és kerettörténetek segítségével.
Ez a játékos megközelítés Dominika saját tanítási stílusára is jellemző,
és örömmel alkalmazza gyakorló tanítóként is, immár „élesben”, hiszen már másfél éve a szombathelyi Nyitra Utcai Általános Iskola pedagógusa.
Dominika az egyetem évei alatt több területen is kipróbálta magát, zenekarban is énekelt, de a tanítás mindig is központi szerepet játszott az életében. A versenyen elért eredmény és a pozitív visszajelzések megerősítették abban, hogy jó úton jár.