Érzékenyítés csörgőlabdával

Szöveg és fotó: Kleinhappel Miklós | 2021.09.16.
Érzékenyítés csörgőlabdával
Bár a legjobb csapat kupával térhetett haza, a Savaria Egyetemi Központ Sportcsarnokában szeptember 12-én a segítéSEK projekt támogatásával megrendezett Együtt élünk IV. vasi csörgőlabda sport- és integrációs napon az érzékenyítésé volt a főszerep. A rendezvényen tíz csapatban összesen százhúszan vettek részt, akik a játék során átérezhették látássérült embertársaik kiszolgáltatottságát. 

Farkas Csaba, a szervező Szülőföld Egyesület vezetője kérdéseinkre válaszolva elmondta, vegyes korosztály, 16–56 év közöttiek fogadták el a meghívásukat, épek és hátrányos helyzetűek egyaránt: egyebek mellett a honvédség tartalékosai, szentgotthárdi kézilabdázók, az Őrvidékház munkatársai, a szombathelyi önkormányzat és a diákszövetség tagjai és nagy létszámban érkeztek gimnazisták a Brenner iskolából. 

A csörgőlabda a második világháború után jött létre, látásukat vesztett háborús veteránok rehabilitációjának céljából, Magyarországon huszonöt éve tartják számon a sportágak között. A csapatok kétszer három, szemvédőt viselő taggal tartózkodnak a 9x18 méteres pályán, a cél, hogy gurítással a kapuba juttassák a különleges, csörgőkkel ellátott labdát. 

Lenkai Nóra, a Savaria Egyetemi Központ rektori biztosa, a segítéSEK projekt vezetője emlékeztetett, az ELTE szombathelyi campusától korábban sem volt idegen Szent Márton szellemisége, 2020-tól viszont nagyszabású projekt keretében vált a mindennapjainak részévé a segítés. Kiemelt cél, hogy a – nagyrészt pedagógus szakokon tanuló – hallgatóknak ne a diploma megszerzése legyen az elsődleges motivációjuk, hanem hogy az oklevél birtokában a társadalmat tudásukkal, valamint cselekvő akaratukkal egyaránt szolgálják.  

Szappanos Istvántól, a Vas Megyei Kézilabda Szövetség (MKSZ) Parasport Albizottság elnökétől megtudtuk, országosan tizenhárom egyesületnek tizenhat csörgőlabda csapata van, ezek közül kettő a vasi megyeszékhelyen található Őrvidékházé. Az albizottság az Európa-bajnokságra és a világbajnokságra is delegál csapatokat. Szeretnék elérni, hogy a hátrányos helyzetű sportolókkal is szakképzett trénerek foglalkozzanak, ezért idén elindították a csörgőlabdán kívül a kerekesszékes kézilabda edzők képzését is. 

A rendezvényen jelen volt Figura Sándor, az MKSZ megyei elnöke, Bősze György, a Vakok és Gyengénlátók Vas Megyei Egyesületének elnöke és fővédnökként, valamint szakmai vezetőként Farkas Ágnes, olimpiai és világbajnoki ezüstérmes, Európa-bajnok kézilabdázó.  

Érzékenyítés csörgőlabdával

Érzékenyítés csörgőlabdával

0

/

0

0

/

0