Élménybeszámoló a bakancslistás útról

Szöveg és fotó: Kleinhappel Miklós | 2024.06.13.
Élménybeszámoló a bakancslistás útról
Aknay Elemér öregdiákunknak tavaly nagy álma válhatott valóra: átszelte Amerikát a legendás 66-os úton. A Chicagotól Los Angelesig tartó huszonegy napos túra tapasztalatairól és élményeiről nemrég vetítettképes előadást tartott az ELTE Savaria Egyetemi Központban.

A Magyar Meteorológiai Társaság Szombathelyi Csoportja és a Magyar Földrajzi Társaság legutóbbi közös előadóülésén a Tanítványaink a katedrán című program keretében a jogelőd Berzsenyi Dániel Főiskolán a 2000-es években földrajz szakos diplomát szerzett Aknay Elemér népes közönség előtt mesélt amerikai kalandjairól.

Az előzményekről szólva elhangzott, az utazást 2019-ben kezdte el megtervezni, és végül tavaly került rá sor. A csaknem kétezer kilométeres túrára édesapja kísérte el.

Mivel a 66-os út kiindulópontja Chicagóban található, innen startoltak ők is. Persze előbb a szelek városában is felkerestek néhány nevezetességet. Például az Amerika legszebb szökőkútjaként számon tartott Buckingham-kutat, amely sokaknak ismerős lehet például a Rém rendes család című sorozat főcíméből.

Aknay Elemér elmondta, azt tapasztalták, hogy Chicagóban nincs „csikágó”, sok rendőrt láttak az utcán, a közbiztonságot jobbnak érzékelték, mint Las Vegasban vagy éppen Los Angelesben.

A túra első megállója Joliet városa volt, ahol műtárgyként megőriztek valamennyit a 66-os út kezdetének eredeti burkolatából, amit később az aszfaltos út váltott fel.

Illinois államban felkeresték Abraham Lincoln egykori springfieldi házát. Először „jó amerikai szokás szerint” egy csecsebecséket árusító boltba kellett bemenniük, ahonnan egy ranger kísérte őket – az egyébként nem hivalkodó – épülethez. Megtudták, elnökként Lincoln nem költözött be a Fehér Házba, családjával Springfieldben élt. Az épületben a luxusnak egyetlen nyoma volt, a Franciaországból érkezett tapéta, amelyet a mai napig megőriztek.

Ugyanebben az államban láttak először amerikai csíkos mókust.

St. Louisban az indiánok (amerikai elnevezésük szerint őslakosok) történelmével ismerkedtek meg.

Magyarországra leginkább Missouri állam hasonlított. A közép-nyugati tagállamban megtekintették azt a hét és fél kilométer hosszúságú cseppkőbarlangot, amely állítólag a hírhedt bakrabló, Jesse James búvóhelyéül is szolgált. Állítólag, hiszen erre nincs száz százalékos bizonyíték, derült ki a helyszínen. A barlangról szólva Aknay Elemér megjegyezte, őt az Aggteleki cseppkőbarlang sokkal inkább lenyűgözi.

Missouri államban látták a világ második legnagyobb hintaszékét. Az építmény sokáig a legnagyobb volt, egészen addig, amíg egy másik amerikai épített egy monumentálisabbat.

Itt áll az 1946-ban épült Munger Moss Motel is, amely a kezdeti időszakban számos híres színész szállása volt. Aknay Elemér elmondta, ott jártukkor szemben, egy másik motelnél egy tűzoltóautó állt, amelyet – hiszen Amerikában jártak – eleinte látványelemnek hittek. De mint kiderült, a jármű azért volt ott, mert korábban tűz ütött ki a szállóban.

Aknay Elemér a rendelkezésére álló negyvenöt percben nem vállalkozott a teljes túra felidézésére. Azt ígérte, ősszel beszámol a folytatásról is.

Élménybeszámoló a bakancslistás útról

Élménybeszámoló a bakancslistás útról

0

/

0

0

/

0