Elindultak hivatásuk útján

Átvették diplomájukat az ELTE szombathelyi campusán végzett hallgatók

Szöveg és fotó: Kleinhappel Miklós | 2025.02.17.
Elindultak hivatásuk útján
Február 15-én tartotta téli diplomaosztó ünnepségeit az ELTE Savaria Egyetemi Központ az Agora – Savaria Filmszínházban. A délelőtti rendezvényen az ELTE SEK Berzsenyi Dániel Pedagógusképző Központ (BDPK), majd a Társadalomtudományi Kar (TáTK) és az Informatikai Kar (IK) végzősei vehették át diplomájukat. Összesen százhetvenen lettek hivatalosan is választott szakterületük okleveles szakértői.

Az ünnepségek kezdetén Ádám Evelin, ötödéves magyar-történelemtanár szakos hallgató mondta el Szabó T. Anna Útravaló című versét. Felkészítője Czetter Ibolya főiskolai tanár volt.

A frissdiplomásokat elsőként Lenkai Nóra rektori biztos köszöntötte. Beszédében hangsúlyozta, hogy a diplomaosztó nem csupán egy hivatalos esemény, hanem mérföldkő a végzősök életében: egy hosszú út vége és egy felelősségteljes hivatás kezdete. Kiemelte, hogy az ELTE szombathelyi campusa nem csak a tudás forrása, hanem életre szóló közösséget is jelent.

A pedagógus szakokon végzettekhez szólva Lenkai Nóra elmondta, hogy a tanítás hivatás, amely türelmet, elkötelezettséget és folyamatos fejlődést kíván. Egy pedagógus legfontosabb feladata, hogy diákokat megtanítsa gondolkodni, kérdezni, és hogy önálló, felelősségteljes emberekké formálja őket, mondta a rektori biztos.

A délutáni ünnepségen a mérnökök és közgazdászok számára adott útravaló gondolatokat. Úgy fogalmazott, ők lesznek azok, akik egyebek mellett új technológiákat terveznek, hatékonyabbá teszik a gyártási folyamatokat, stratégiákat alkotnak, vállalatokat irányítanak, biztosítják a gazdaság stabilitását és a jövő innovációs folyamatait formálják. Kiemelte továbbá a folyamatos tanulás és alkalmazkodás fontosságát, hiszen a technológia és a gazdaság állandó változásban van.

Lenner Tibor, a BDPK igazgatója beszédében arra buzdította a frissdiplomásokat, hogy ne csak szakmai tudásukat kamatoztassák, hanem emberileg is mutassanak példát, a társadalom számára a szeretetben és értékekben kiteljesedő embert testesítsék meg.

Rámutatott, hogy egy tanár nemcsak tudást ad át, hanem értékeket közvetít és személyes példájával is inspirálja a diákokat, nem csupán fejben, hanem szívben is tanít. Beszédében megemlítette a gyakorlati képzések fontosságát is, amelyek az egyetemen szerzett elméleti tudást a valós életben is alkalmazhatóvá teszik.

Szidor György, az IK dékánhelyettese a technológiai fejlődés és az informatika szerepét emelte ki a modern világban. Beszédében hangsúlyozta, hogy a digitális készségek és az innovatív gondolkodás egyre fontosabb szerepet kapnak a munkaerőpiacon.

Kiemelte, hogy a mérnökök és az informatikusok előtt óriási lehetőségek állnak, hiszen ők azok, akik a jövő technológiai megoldásait alakítják, jobb és fenntarthatóbb világot teremtve ezzel a jövő generációi számára.

Az ünnepségen az Informatikai Kar nívódíjjal tüntette ki azokat a hallgatókat, akik kimagasló teljesítményt nyújtottak záróvizsgájukon és szakdolgozatuk védésén.

A duális gépészmérnöki képzés partnervállalatainak képviselőjeként Gazdag András, a Schaeffler Savaria Kft. HR igazgatója is gratulált a végzősöknek. Beszédében kiemelte, hogy a hallgatók több év gyakorlati tapasztalattal felvértezve lépnek a munkaerőpiacra, már képzésük alatt integrálódtak a nagyvállalati rendszerbe.

Hozzátette: a duális program az egyetem, a város, a régió és a képzésben részt vevő vállalati szereplők közös jövője, amely puszta létével befektetőket győz meg, gazdasági döntéseket segít elő.

Székely-Dobi András, a TáTK tanszékvezetője, dékáni megbízott kiemelte, bízik benne, hogy a frissdiplomások a felhalmozott tudás mellett a képzés során gazdagodtak az ELTE közösségére jellemző nyitottsággal és reflexív gondolkodásmóddal. Ezek segítik majd őket abban, hogy szakmai és emberi döntéseiket a legkiválóbb módon hozzák meg, ösztönző, befogadó és támogató légkört hozzanak létre munkahelyükön és személyes életükben.

Székely-Dobi András rámutatott, hogy az egész világ olyan kihívásokkal néz szembe, amelyekre gazdaságtudományi tudás nélkül nem lehet megfelelő válaszokat adni, és a most végzetteknek a korábbi generációknál nagyobb felelősségük lesz abban, miképp használják majd azt a tudást, amit az egyetemen szereztek.

Az ünnepségeken a hagyományokat folytatva a frissdiplomások fogadalmat tettek: ünnepélyesen hitet tettek arról, hogy megszerzett tudásukat a közösség javára fordítják.

Végül a délelőtti rendezvényen az újdiplomások nevében Pozmics Luca, okleveles matematikatanár búcsúzott, beszédében kiemelve a tanítás felelősségét és szépségét. Felhívta a figyelmet, hogy a tanárok nem csupán ismereteket adnak át, hanem egy egész életre meghatározó értékeket is közvetítenek. Felidézte az egyetemi évek legemlékezetesebb pillanatait, amelyek mindannyiuk számára felejthetetlenek maradnak.

Délután Szalai Vivien, frissdiplomás közgazdász mondta el gondolatait, megköszönve oktatóik és családjaik támogatását. Kiemelte, hogy az egyetem nem csupán tudást adott számukra, hanem egy olyan közösséget is, amely az életük meghatározó része lett. Hangsúlyozta, hogy az egyetemi évek alatt szerzett kapcsolatok és tapasztalatok a jövőben is elkísérik őket.

Az ünnepségeken készült fotóink megtekinthetők az ELTE Savaria Egyetemi Központ Facebook-oldalán.