Együttműködésről is tárgyalt az ír nagykövet az egyetemen

A nagyköveti látogatás délelőtt hivatalos megbeszéléssel indult: Ragnar Almqvist a szervező Angol Nyelv és Irodalom Tanszék vezetője, Marótiné Baróthy Judit társaságában Lenkai Nóra rektori biztossal tárgyalt, aki bemutatta az ELTE-t, különösen a szombathelyi campus profilját, oktatási és kutatási sajátosságait. A találkozón a jövőbeli együttműködési lehetőségekről is szó esett.
– Az Ír Nagykövetségnek hosszú listája van Szombathely városa és Dublin városa közötti kapcsolatok építéséről. Hozzá fogjuk adni terveinkhez az ELTE szombathelyi campusával történő együttműködéseket is – fogalmazott a nagykövet a találkozót követően.
A hivatalos egyeztetés után a nagykövet megnyitotta az egy évtizede elhunyt Nobel-díjas költő, Seamus Heaney életéről és munkásságáról szóló roll-up kiállítást a C–épület aulájában.
– Nagyon örülök, hogy itt lehetek. Mindig mondom, hogy a szombat a kedvenc napom, és Szombathely a kedvenc magyar városom – szólt köszöntőjében a jelen lévőkhöz Ragnar Almqvist.
A diplomata a kiállítás kapcsán Seamus Heaney munkásságát méltatva emlékeztetett: a tíz éve elhunyt költő műveinek hatása a mai napig erős Írországban. A tárlat Seamus Heaney ünnepe, egy olyan városban, amely aktív kapcsolatot ápol az ír kultúrával, fűzte hozzá a nagykövet.
Ragnar Almqvist ezzel a három évtizedes szombathelyi Joyce-kultuszra utalt, amelynek létrejöttében az ELTE SEK jogelőd intézményének oktatói aktív szerepet vállaltak, hiszen az intézményben 1993-ban nemzetközi Joyce-konferenciára került sor, egy évvel később pedig megvalósult az első Bloomsday a vasi vármegyeszékhelyen is, hogy a következő években fokozatosan beépüljön annak kulturális életébe.
A program folytatásában a nagykövet Számítanak a szavak: az irodalom és diplomácia kapcsolata Írországban és az EU-ban címmel tartott előadást, majd bemutatták az ír ösztöndíjprogram lehetőségeit is a jelenlévő egyetemi hallgatóknak és oktatóknak.
Tóth Szilvia, az ELTE SEK Angol Nyelv és Irodalom Tanszék főiskolai tanársegéde vezetésével pedig ír kulturális kvíz zajlott, jó hangulatban, köszönhetően egy „meglepetésvendégnek”, egy ír szetternek is.
A délelőtti programokon részt vett Horváth Soma, Szombathely kultúráért is felelős alpolgármestere is.
A nap második felében Kádár Judit, az ELTE SEK Angol Nyelv és Irodalom Tanszék egyetemi docense beszélgetett Ferencz Győzővel. Az irodalomtörténész, költő több évtizeden át oktatott az ELTE budapesti anglisztika tanszékén, és a magyarországi ír irodalomfordítás egyik meghatározó alakja.
A beszélgetés középpontjában elsőként az ELTE Anglisztika Tanszékének története, szerkezeti változásai, valamint az ír irodalom és kultúra oktatásának helyzete állt, majd Ferencz Győző a költészetében és tudományos munkájában megfigyelhető ír irodalmi hatásokról mesélt.
Az elmondottakat hallgatók szavalatai színesítették: ír költők versei hangzottak el eredeti angol nyelven, majd Ferencz Győző magyar fordításában is.
A nap során a filmkedvelők sem maradtak program nélkül: levetítették a Brooklyn című filmet, amelyről Remport Eglantinával, az Angol-Amerikai Intézet egyetemi adjunktusával beszélgethettek az érdeklődők.
A programsorozatot a tradicionális ír zenét játszó Bran koncertje zárta.
A kulturális nap Írország magyarországi nagykövetsége támogatásával valósult meg.
Együttműködésről is tárgyalt az ír nagykövet az egyetemen
Együttműködésről is tárgyalt az ír nagykövet az egyetemen
0
/
0




































0
/
0