Az egyetem és a város polgárai lettek az elsőévesek

Szöveg és fotó: Kleinhappel Miklós | 2024.09.04.
Az egyetem és a város polgárai lettek az elsőévesek
Az ELTE Savaria Egyetemi Központ szeptember 4-én megtartotta a 2024/2025-ös tanévet megnyitó ünnepségét. A rendezvényen az elsőéveseket Borhy László rektor az egyetem, Nemény András polgármester a város polgárává fogadta és jubileumi diplomák átadására is sor került.

Az Agora – Savaria Filmszínház nagytermében megtartott tanévnyitón elsőként a Zenepedagógiai Tanszék három oktatója, Andrejszki Judit egyetemi adjunktus, Novák Anikó mestertanár és Horváthné Csomó Orsolya egyetemi adjunktus adott ünnepi műsort, reneszánsz madrigálok hangzottak el.

A jelen lévőket Borhy László, az ELTE rektora köszöntötte, aki gratulált az elsősöknek, hogy bekerültek az egyetem szombathelyi szakjára.

– Büszkeséggel tölt el, hogy évről évre egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek az itt elérhető képzéseink, és 2019 óta folyamatosan növekszik a hallgatói jelentkezések száma.

A rektor emlékeztetett, 2024-ben a tavalyinál 8,5 százalékkal többen – összesen 1099-en – kezdhetik meg tanulmányaikat az ELTE Savaria Egyetemi Központban, „különösen jó hír és óriási eredmény”, hogy a Berzsenyi Dániel Pedagógusképző Központ szakjaira az egy évvel ezelőttihez képest 55 százalékkal többen kerültek be.

– A központ létrehozásával nagy lépést tettünk a pedagógusképzés területén a régióban, amely kiemelten fontos feladatunk most, amikor a pedagóguspálya nagy mértékben utánpótlásra szorul.

Beszédében Borhy László szólt a campus folyamatosan bővülő képzési kínálatáról: idén a Csecsemő- és kisgyermeknevelő, valamint az Óvodapedagógus szak indult el, előbbi 37, utóbbi 58 fővel. Majd beszélt a Pedagógiai és Pszichológiai Kar népszerű helyi képzéseiről, amelyek a hallgatói létszám szempontjából a második legjelentősebbek. A harmadik legnagyobb portfólióval a közgazdászképzések bírnak, hangzott el.

A rektor szavai szerint a felsorolt szakok „kiválóan mutatják azt a sokszínűséget”, ami az ELTE jellemzője.

– Örömmel mondhatom, hogy munkánk gyümölcse folyamatosan érik, továbbra is az Eötvös Loránd Tudományegyetem a legnépszerűbb hazai felsőoktatási intézmény a felvételi adatok alapján.

A második rektori ciklusát jövőre lezáró Borhy László hozzátette, szombathelyi születésűként szerencsésnek érzi magát, hogy az ő feladata volt a szombathelyi campus integrációja 2017-ben.

– Rektori rutin nélkül csöppentem bele abba a helyzetbe, hogy intézményünk egy óriási lépéssel egy ekkora intézmény fogad be és fésüli össze saját rendszerével. Csodálatos érzés látni, hogy mostanra kiválóan működik egyetemünk „kétlakisága”, és egy családként oldjuk meg a felmerülő problémákat. Bízom benne, hogy személyes kötődésem és elfogultságom segítette ezt a folyamatot és hasznára vált mind Szombathely városának, mind Alma Materemnek, az Eötvös Loránd Tudományegyetemnek.

Borhy László az elsőéveseknek értékes éveket és szakmai tapasztalatokat kívánt, valamint hogy teljesedjenek ki az ELTE szombathelyi campusán és tegyenek szert életre szóló élményekre, barátságokra.

Az ELTE rektora azokhoz az öregdiákokhoz is szólt, akik az ünnepségen arany-, vas- és rubindiplomát vettek át, hangsúlyozva, hogy mióta a jogelőd intézményben megszerezték a végzettségüket, sok minden változott a világban, de egy dolog változatlan maradt: az az elkötelezettség, amelyet szakmájuk, hivatásuk és közösségük iránt tanúsítottak.

– Köszönjük azt a sok évtizednyi munkát, bölcsességet és tudást, amelyet megosztottak. A most átvett oklevelük nem csupán elismerés, hanem emlékeztető is arra, hogy önök mindannyian egykor ugyanazon a küszöbön álltak, amelyen most a jelenlegi hallgatóink. Emlékeztető arra, hogy a tanulás és a fejlődés sosem ér véget, és hogy az önök példája ösztönző lehet minden fiatal számára. Szeretném megköszönni azt a példát, amelyet életükkel és munkájukkal mutatnak. önök mindannyian egy–egy történet részei, amelyek gazdagítják egyetemünk, egykori főiskolánk történelmét.

A rektori köszöntőt követően az elsőévesek Lenkai Nóra, az ELTE Savaria Egyetemi Központ rektori biztosának vezetésével ünnepélyes fogadalomtétellel tettek hitet arról, hogy az egyetemes emberi kultúra értékeit képességeik szerint megismerik és elsajátítják, hivatásukra legjobb tudásuk szerint felkészülnek, Magyarország törvényeit és az Eötvös Loránd Tudományegyetem szabályait megtartják, hagyományaikat megőrzik, az egyetem oktatói, dolgozói és hallgatói iránt kellő tisztelettel viseltetnek.

Majd Nemény András, Szombathely Megyei Jogú Város polgármestere mondta el ünnepi gondolatait. Elhangzott: a tanévnyitó nem csak az egyetem, hanem a város ünnepe is, hiszen új emberek kapcsolódnak be Szombathely vérkeringésébe, értékesebbé téve annak közösségét.

– Évről évre büszkébben nézem, hogy egyre többen ülünk a teremben, azaz egyre népszerűbbek az egyetem szakjai. De az ELTE néven túl mi lehet az oka ennek a sikernek? Két oka biztosan van: az egyik az egyetem kiváló oktatói, a másik a minőségi hallgatók. Elfogult polgármesterként hiszem azonban, hogy van egy harmadik is, maga a város. Egy független felmérés szerint Szombathely hosszú évek óta Magyarország legboldogabb városa. Ezen felül Szombathely Magyarország legrégebb óta, folyamatosan lakott városi rangú települése, az ókori Savaria utóda. Tartalmas múlttal és izgalmas jelennel rendelkezünk.

A polgármester elmondta, Szombathely olyan közösség, amely tiszteletben tartja a különbözőségeket, igazán jól csak együtt tudja érezni magát, így erős és sikeres. Szombathely szabad levegőjű, gondolkozó város, igazi közösség, ami ideális hely az egyetemistáknak és a kultúra, valamint a sport szerelmeseinek és azok számára is, akik a szabadidőt minőségéi módon szeretné eltölteni. Ehhez nem kell más, mint kíváncsiság, bátorság és kalandvágy, mondta Nemény András, azt kívánva, mindezt keressék meg magukban az ELTE szombathelyi elsőévesei, azok pedig, akik a település szülöttei, nézzenek más szemmel a városukra.

A rendezvény a jubileumi diplomák átadásával zárult. Szabó Elekné rubin-, Jancsó Józsefné és Kovács Gézáné vas-, Németh Lászlóné, Szijártó Tamásné, Gömbös Gyuláné és Reményi Edit aranyoklevelet vett át. Rubinoklevelet azok kaphatnak, akik 70 éve, vasdiplomát azok, akik 65 éve, aranyoklevelet pedig azok, akik 50 éve szereztek felsőfokú oklevelet.

További fotók Facebook-oldalunkon tekinthetők meg.