A zene új otthonra lelt

Szöveg és fotó: Kleinhappel Miklós | 2025.05.05.
A zene új otthonra lelt
Az ELTE szombathelyi campusának Zenepedagógiai Tanszéke új otthonába, az egyetem Berzsenyi téri D–épületébe költözött – a különleges alkalmat sétáló koncerttel ünnepelték meg.

Az eseményen az érdeklődőket egyedülálló zenei élmény várta: a tanszék különböző pontjain – az új, felújított oktatási tereket bejárva – csendültek fel a dallamok. Oktatók, hallgatók; mindenki, aki az egyetemi képzés révén valamilyen módon kötődik a tanszékhez, együtt adtak hangversenyt, felvonultatva a zenetípusok, korszakok és a fellépők tehetségének lenyűgöző sokféleségét.

A sétáló koncert kezdetét az épület első emeleti erkélyéről felhangzó fanfár jelezte, majd a pedagógus alapszakos hallgatók körjátéka adta meg a rendezvény hangulatát.

A zenei utazás Kodály egyik művével indult, majd az énekszó, a csembaló, a trombita és az orgona hangjai vezették a résztvevőket teremről teremre. A programban egyaránt helyet kaptak reneszánsz madrigálok, barokk kompozíciók és kortárs feldolgozások.

A koncertet – immár az új Liszt-teremben – Lenkai Nóra rektori biztos nyitotta meg. Beszédében hangsúlyozta: „Ma nemcsak egy új térbe lépünk, hanem egy új fejezetet kezdünk. A régi épület falai között született emlékek és történetek tovább élnek bennünk, miközben új lehetőségek nyílnak meg előttünk – oktatók, hallgatók, művészek és zeneszeretők számára.”

A rektori biztos köszöntőjében kiemelte, hogy az új tér nemcsak korszerűbb, de lehetőséget ad a közösség erősebb összekapcsolódására is.

Hozzátette: „Hiszem, hogy az új környezet inspirálni fogja hallgatóinkat, hogy saját hangjukat megtalálva szabadon alkothassanak – akár a klasszikus hagyományok mentén, akár új műfajokat felfedezve.”

A program második felében többek között elhangzottak Balassi Bálint és Lackfi János megzenésített versei, Mendelssohn és Bartók művei, improvizációk, valamint népzenei és afroamerikai gospel feldolgozások. Színpadra lépett az ELTE Savaria Egyetemi Kórus is.

A koncert különleges dramaturgiája révén a közönség testközelből élhette át a különböző zenei stílusok és előadásmódok sokszínűségét.

A rendezvény a zene és a pedagógia egységét is ünnepelte – Kodály szellemiségében, a jövő zenepedagógusainak nevelése érdekében.

„A zene a lélek tükre, mely a szívben él és a világra szól” – idézte Kodályt Lenkai Nóra, emlékeztetve mindenkit arra, hogy a tanszék új otthona nem csupán épület, hanem a közös munka és művészet inspiráló színtere.

A zene új otthonra lelt az egyetemen

A zene új otthonra lelt az egyetemen

0

/

0

0

/

0