A 3D nyomtatás már a mindennapjaink része

Szöveg és fotó: Kleinhappel Miklós | 2023.05.04.
A 3D nyomtatás már a mindennapjaink része
A fővároson kívül elsőként az ELTE Savaria Egyetemi Központban tartott tech brunch-t a 3D technológiát hazánkba behozó Varinex Zrt. A rendezvényen előadások és bemutatók várták az érdeklődőket. Az is kiderült, hogy az egyetem miképp aknázza ki a 3D nyomtatásban rejlő lehetőségeket.

Az ELTE szombathelyi campusán a műszaki és az informatikai képzésekhez kapcsolódóan öt 3D nyomtató áll a hallgatók rendelkezésére.

A tech brunch-on Birosz Márton Tamás doktorandusz, az ELTE Informatikai Kar (IK) Savaria Műszaki Intézet (SMI) tanársegédje a technológia oktatásban és kutatásban betöltött szerepéről beszélt.

Elmondta, segítségével a hallgatók egyebek mellett ellenőrizhetik, helyes-e a műszaki rajzon megálmodott tervük, a kinyomtatott alkatrészeket össze lehet-e szerelni. 3D nyomtatással szakdolgozatukhoz funkcionális teljes értékű alkatrészeket gyárthatnak. A különféle projektekhez is nagy hasznát tudják venni, segítségével építettek már önjáró autót, egyszerű CNC lézergravírozó gépet.

Birosz Márton Tamás szavai szerint

a 3D nyomtatás kínálja a legegyszerűbb, leggyorsabb lehetőséget arra, hogy egy koncepcióból vagy virtuális modellből késztermék készüljön.

Az egyetemen található nyomtatókat a hallgatók félórást tréninget követően képesek használni.

A programon Lenkai Nóra rektori biztos az egyetem és az ipari szereplők közötti kapcsolat fontosságáról szólva kiemelte, hogy

a campus a különféle technológiák oktatásával és modern laborok kialakításával igyekszik megfelelni a digitalizáció és az ipar 4.0 kihívásainak.

A helyi szervezők nevében Nemes József, az IK SMI egyetemi docense arra hívta fel a figyelmet, hogy miképp a számítógép az informatika világát, a 3D technológia a régóta alkalmazott gyártási modelleket fogja megváltoztatni.

Magyarországon huszonöt évvel ezelőtt indult hódító útjára a 3D nyomtatás. Eleinte gyors prototípusgyártásnak hívták, a segítségével – akkor még papírlapok felhasználásával – készült hűtőgépbelsők, valamint sebességváltó házak gyártásához alkottak modelleket; a végeredmény olyan volt, mintha az anyaguk fa lenne.

A technológia ma már a mindennapjaink része: az olcsóbb nyomtatók szinte bárki számára elérhetők, a legkorszerűbb gépekkel pedig az ipari szereplők jelentősen csökkenteni tudják a termékfejlesztésre fordított időt. Utóbbival kapcsolatban a gépészmérnöki képzés egyik partnercége, a TDK Hungary Components Kft. folyamatmérnöke ismertette, hogy a 3D nyomtatás miképp épült be a vállalat életébe.

Az ELTE Savaria Egyetemi Központban megtartott tech brunch-on a campus széles képzési kínálatának köszönhetően nem csupán a műszaki és az informatikai, hanem a közgazdasági és a pedagógusképzési területen tanulók is ízelítőt kaphattak a 3D technológia legújabb vívmányaiból.

A 3D nyomtatás már a mindennapjaink része

A 3D nyomtatás már a mindennapjaink része

0

/

0

0

/

0