Stratégiai együttműködési megállapodást kötöttek

Szöveg és fotó: Kleinhappel Miklós | 2021.02.10.
Stratégiai együttműködési megállapodást kötöttek

Újabb középiskolával kötött stratégiai együttműködési megállapodást az ELTE Társadalomtudományi Kar Savaria Gazdálkodástudományi Tanszék. A jövőben a Vas Megyei Szakképzési Centrum Sárvári Turisztikai Technikum diákjai számára is egyenes az út az egyetem szombathelyi duális turizmus–vendéglátás szakjára. 

A Savaria Egyetemi Központban a piaci igények kielégítésének szándékával a 2019/2020-as tanév második félévében indult el duális formában is a gazdálkodási és menedzsment, valamint a turizmus–vendéglátás alapszak, partnerségben a régió legfontosabb gazdasági szereplőivel, tíz céges partnerrel, szállodákkal és fürdőkkel, Büktől Sárváron át Zalakarosig.  

A tanszék a középiskolákkal is folyamatosan keresi az összefogás lehetőségeit, ennek eredményeképp több intézménnyel kötött együttműködési megállapodást: a sárvári Tinódi szakgimnáziummal, a szombathelyi Horváth Boldizsár, valamint a kereskedelmi és vendéglátó technikummal. Legutóbb pedig a Sárvári Turisztikai Technikummal. 

Varga Imre tanszékvezető a január 29-i sajtónyilvános eseményen elmondta, a tanszék a technikumban folyó magas színvonalú képzéseket ismeri el a dokumentum aláírásával, egyenes utat kínálva a diákoknak az ELTE szombathelyi duális turizmus–vendéglátás szakjára. 

Az egyetem egyes középiskolában már elvégzett tárgyakat beszámít a hallgatók tanulmányaiba. A turisztikai technikusként végzettek turizmusmarketingből, turizmusföldrajzból és utazásszervezésből, a vendégtéri szaktechnikusok pedig marketingből, üzleti informatikából és vendéglátás menedzsmentből kapnak mentességet. 

„Szerves egymásra épülés ez: a diákok a középfokú szakképzés ismereteit elsajátítják a technikumban, a közgazdász diplomát pedig helyben, az ELTE-n tudják megszerezni”

– hangsúlyozta a tanszékvezető, aki hosszútávú gondolkodásra biztatott, felhívva a figyelmet, hogy a járványhelyzet elmúltával újra nagyon keresettek lesznek a turizmus–vendéglátás szakon végzettek. 

Az együttműködési megállapodás keretében a felek megvizsgálják, hogyan vonhatják be a képzéseikbe egymás oktatóit, illetve a közös képzések indításának lehetőségét is. 

Varga Imre hozzátette, a Savaria Gazdálkodástudományi Tanszék négy évvel ezelőtt, az ELTE és a Savaria Egyetemi Központ integrációjakor célul tűzte ki, hogy a nyugat-dunántúli régióban piacvezető szereplővé válik. Ezt 2020-ra sikerült elérnie. Amíg a környező megyékben jelentősen visszaesett a hallgatók száma, a szombathelyi campuson nem, sőt az a felvett hallgatók számában megelőzte Sopront és Zalaegerszeget is.  

Hevér Mihályné, a Sárvári Turisztikai Technikum igazgatója hozzátette:

céljuk, hogy a turizmus–vendéglátás ágazatban a középfokú és a felsőfokú képzés közötti kapcsolat erősödjön.

Így, ha egy középfokú képzésben résztvevő diák ragaszkodik a duális gyakorlati helyéhez, lehetősége lesz arra, hogy egyetemistaként ugyanazon a helyen folytassa tanulmányait. 

Az igazgató kiemelte, az új szakképzési rendszerben a technikusi vizsga emelt szintű érettséginek számít, ami nagy lehetőség a továbbtanulni vágyók számára. (Mint ismeretes, a felsőoktatásban csak emelt szintű érettségi vizsgával lehet továbbtanulni.) 

Rettegi Attila, a Vas Megyei Szakképzési Centrum főigazgatója arról beszélt, hogy

a szakmunkások és a technikumokban végzett, idegen nyelvet beszélő szakemberek képzése is az ország elemi érdeke.

A tehetséges diákok a technikum elvégzését követően zökkenőmentesen folytathatják tanulmányaikat a felsőoktatásban.  

Stratégiai együttműködési megállapodást kötöttek

Stratégiai együttműködési megállapodást kötöttek

0

/

0

0

/

0