Múltidézés és tudomány

Szöveg és fotó: Kleinhappel Miklós | 2020.01.27.
Múltidézés és tudomány

Néhol édes-bús visszaemlékezésekkel, de a jövőbe mutató kutatási eredményeket is felcsillantó tudományos konferenciát rendezett az ELTE legújabb szombathelyi egysége, a Berzsenyi Dániel Pedagógusképző Központ (BDPK).

A szombathelyi felsőoktatás kezdetének a 2019/2020-as tanévre eső hatvanadik évfordulója adta a BDPK idei konferenciájának szellemiségét, na meg a Radnóti Miklós születésének száztízedik, valamint halálának hetvenötödik évfordulójára történő emlékezés.

A rendezvény első részében az elmúlt hatvan évben létrejött tanszékek képviselői elevenítették fel a kezdeti, építkező lépéseket, a sikereket, a hullámvölgyeket, az intézményi és oktatáspolitikai döntések jó vagy kevésbé jó hatásait, ki tárgyilagosan, ki édes-búsan.

Délután a BDPK oktató–kutatói legfrissebb tudományos eredményeiket ismertették; irodalomtudományi, történelmi, művészeti témákban egyaránt hangzottak el előadások.

Ahogy Horváthné Molnár Katalin igazgatóhelyettes a konferencián fogalmazott, a BDPK egyszerre idézi a kezdeteket, határozza meg a jelent és rejti a jövő ígéretét. A központ igyekszik lépést tartani a pedagógusképzésben érintett valamennyi tudományterület eredményeivel.

A konferenciához, amelyen a humántudományok kaptak szót, nem is lehetett volna méltóbb apropót találni Radnótinál, annál a költőnél, aki „talán leghitelesebben emelte fel szavát az emberért oly korban, amikor az, önmagából kifordulva, elaljasult” – mondta Horváthné Molnár Katalin. Hozzátette: „Ha valaki megkérdőjelezi, vagy kételkedve figyeli munkánk jelentőségét, talán épp Radnóti aktualitása bír minden kétséget kizáró bizonyító erővel arra, hogy ameddig az ember embernek akarja tudni magát, addig szükség van rá, hogy a humántudományok képviselőin keresztül gondolkodjon önmagán.” Az igazgatóhelyettes szerint ha ott van bennünk a késztetés a jóra, a pedagógusképzés legfontosabb feladata megmutatni, hogy miképp lehet utat találni ehhez az igényhez.

A rendezvényen, a BDPK tavalyi, első tudományos konferenciájához hasonlóan tizennégy előadás hangzott el.

Persze, Villonnak hála, mondhatnánk, hogy hol van már a tavalyi hó, de inkább emlékeztetünk Kovács Zsolt egyetemi docens egy évvel ezelőtt megfogalmazott gondolataira, amelyek szerint azok a tudományos eredmények, amelyek jelenleg a BDPK keretein belül formálódnak, vagy már meg is születtek, az új egység alapköveinek egyikét jelenthetik, hiszen a tudomány és annak értékei révén olyan közösséget lehet formálni, amelynek megtartó ereje lesz a Berzsenyi Dániel Pedagógusképző Központban.

A konferencián műsort adtak a Zenepedagógiai Tanszék hallgatói, Hercz Balázs, Szalai Kamilla és Kappel Marcell, akiknek felkészítő tanára Máriás Zsolt tanársegéd volt.

Múltidézés és tudomány

Múltidézés és tudomány

0

/

0

0

/

0