Intenzív tudásteremtés

Szöveg és fotó: Kleinhappel Miklós | 2022.01.20.
Intenzív tudásteremtés

Új vizsgálódási szempontokat találtak és új kutatási módszereket dolgoztak ki a szakemberek a fényszennyezés projekt keretében, amelynek decemberi zárórendezvényén a szombathelyi munkatársak és a konzorciumi partnerek ismertették legfontosabb eredményeiket.

Az előadásokat Kolláth Zoltán egyetemi tanár, szakmai vezető azon fotóiból összeállított kiállítás vezette fel, amelyeket a projekt keretében az elmúlt harmincnyolc hónapban végzett munkája során készített.

A C–épület aulájában helyet kapott tárlatot megnyitó Tóth Csaba, a Vizuális Művészeti Tanszék főiskolai docense a festőművész nézőpontjából megközelítve a kiállított anyagot emlékeztetett, az univerzum művészi megjelenítését elsőként Vincent van Gogh-nál láthatjuk. A téma a mai napig megihleti a művészeket.

A fotókról szólva Tóth Csaba elmondta, hogy azok ugyan

elsősorban tudományos szándékkal készültek, de műalkotásként is értelmezhető tartalmas, mély alkotások, amelyek látványosan szemléltetik, hogy felettünk a világ minden irányban végtelen.

Kolláth Zoltán úgy fogalmazott, képei azt mutatják meg, amit a tudomány eszközeivel már nem lehet leírni, nevezetesen az égbolt színeit, amelyekről sokkal több elképzelésünk van, mint tudásunk.

A konferencia résztvevőit Scheuer Gyula kancellár köszöntötte, aki felidézte, a fényszennyezés pályázat volt az első, amelyet a Savaria Egyetemi Központ már az ELTE részeként nyújtott be.

Lenner Tibor, a Berzsenyi Dániel Pedagógusképző Központ igazgatója megnyitójában arról beszélt, hogy Szombathelyen az elnyert pályázatoknak köszönhetően az utóbbi években intenzív tudásteremtés zajlott. Az igazgató szavai szerint az ELTE harmadik missziós tevékenységét a campus azzal is szolgálja, hogy a projektekben résztvevők alapkutatásokból származó eredményeiket a tudásalapú társadalom javára kamatoztatják.

A rendezvényen sor került a világítási környezeti laboratóriumok bemutatására, a neveléstudományi kutatási eredmények, valamint a fényszennyezés zoológiai és botanikai vonatkozásainak ismertetésére.

Az előadásokból egyebek mellett kiderült, a projekt során létrejött laboratóriumok világviszonylatban is egyedülállóak, hiszen településeken, valóságos körülmények között végezhetnek az egyetemek hiánypótló kutatásokat.

Az előadók hangsúlyozták, a fényszennyezés a környezeti ártalmak egyik kevésbé ismert formája, ugyanannyira oda kellene figyelni rá, mint a többi szennyező forrásra.

A túl sok kék fényt sugárzó lámpák az emberi szervezetre és a növényekre is számos negatív hatást gyakorolnak: csökken a virágok száma, változik a pollentermelés, nagyobb éjszakai fényterhelésnél akár el is marad a fák megvilágított oldalán a virágzás.

Az EFOP-3.6.2-16-2017-00014 számú, Nemzetközi kutatási környezet kialakítása a fényszennyezés vizsgálatának területén című projekt nemzetközi együttműködésben, a Savaria Egyetemi Központ vezetésével, az egri Eszterházi Károly Egyetemmel és a Kaposvári Egyetemmel partnerségben valósult meg, támogatási összege 970 millió forint volt.

Intenzív tudásteremtés

Intenzív tudásteremtés

0

/

0

0

/

0