Hozza magát formába, irány a kültéri fitneszpark

Szöveg és fotó: Kleinhappel Miklós | 2020.05.26.
Hozza magát formába, irány a kültéri fitneszpark

Szakember segít abban, hogyan használja szakszerűen a szabadtéri sporteszközöket.

Aki az elmúlt hetekben betartotta a kijárási korlátozás szabályait, esetleg még a munkáját is otthon végezte, az biztosan jóval kevesebbet mozgott a szokásosnál. Nem árt hát megmozgatni a berozsdásodott végtagokat, hogy újra formába hozzuk magunkat, és kihasználva a jó időt, felkeresni például egy kültéri fitneszparkot, amely azon kívül, hogy a nap huszonnégy órájában rendelkezésre áll, még ingyenesen is használható.

Mi a szombathelyi Csónakázótó mellett található, 2014-ben átadott létesítményt választottuk, ahol még a mozgáskorlátozottaknak is lehetőségük van arra, hogy edzenek. Mivel az itt található eszközökhöz hasonlók számos fitneszparkban megtalálhatók szerte az országban, összeállításunk nem csupán a vasi megyeszékhelyen élőknek hasznos.

A kültéri fitneszparkok használatakor egyetlen problémánk lehet, mégpedig az, hogy nincs mellettünk edző, aki többek között elmondja nekünk, hogy melyik eszközt hogyan használjuk. Ezért megkértük Nagyváradi Katalint, az ELTE PPK Sporttudományi Intézet – Szombathely egyetemi adjunktusát, hogy adjon ehhez tippeket.

Nagyváradi Katalin mindenekelőtt felhívta a figyelmet: amennyiben huzamosabb ideig nem sportoltunk, izmaink elszoktak a terheléstől, ízületeink mozgáshatárai beszűkültek. Ezért lényeges, hogy az (újra) edzés során szem előtt tartsuk a fokozatosság elvét.

„Ha állóképességet szeretnénk fejleszteni, akkor eleinte rövidebb időtartamban és kisebb távolságokban gondolkodjunk, amelyeket apránként növeljünk. Erőfejlesztés esetén saját testsúllyal dolgozzunk, illetve kisebb ismétlésszámmal, majd utóbbit növeljük, a saját testsúlyt pedig kiegészíthetjük plusz súlyokkal vagy ellenállásokkal. Edzés előtt melegítsünk be, a végén pedig nyújtsunk. Figyeljünk a megfelelő folyadékbevitelre és táplálkozásra. Szabadban történő mozgás során is tartsuk másoktól az ajánlott másfél méteres távolságot. Ha fitneszparkban edzünk, mozgás után fertőtlenítsük a kezünket és a használt eszközöket.”

Az alábbiakban tíz fitneszezköz fotóját találja, amelyeket Nagyváradi Katalin javaslatait követve szakszerűen használhat.

Hozza magát formába, irány a kültéri fitneszpark

Hozza magát formába, irány a kültéri fitneszpark

0

/

0

0

/

0