A duális képzések is nehezített pályán a járványhelyzet miatt

Kleinhappel Miklós – Fotó: illusztráció/Szombathelyi Gépész | 2021.03.19.
A duális képzések is nehezített pályán a járványhelyzet miatt

A gyakorlatorientált duális képzéseket is jelentős kihívások elé állította a járvány miatti veszélyhelyzet. Az ország egyik legnagyobb duális képzőhelyén, az ELTE szombathelyi campusán a műszaki képzések könnyebben veszik az akadályokat, mint a közgazdász szakok, amelyek közül pillanatnyilag a turizmus–vendéglátás alapszak februárban indult első évfolyamának sorsa a legkilátástalanabb.  

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem három Szombathelyen elérhető szakján van lehetőségük a hallgatóknak duális formában tanulni. A műszaki területen a gépészmérnöki képzés, a gazdálkodástudományi területen a gazdálkodási és menedzsment, valamint a turizmus–vendéglátás szak válaszható a hagyományos mellett duális formában is.

Mint ismeretes, a 2014 decemberében elfogadott felsőoktatási stratégia a minőség javítását, az erőforrások jobb kihasználását, a hatékonyság növelését és a munkaerő-piaci igényeknek való nagyobb megfelelést tűzte ki célként. Ezek elérésének érdekében volt lehetőségük az intézményeknek – német mintára – duális képzéseket indítani 2015-től, főképp a járműipar munkaerőigényeinek kielégítése érdekében.

A duális képzés lényege, hogy a hallgatók céges partnerekkel, iparági szereplőkkel állnak szerződéses viszonyban, amelyek vállalják, hogy az egyetemen megszerzett elméleti tudásra alapozva, a képzési idő felében gyakorlati oktatást biztosítanak számukra.

A duális hallgatók így már frissdiplomásként többéves szakmai gyakorlattal felvértezve lépnek ki a munka világába, általában biztos állás ígéretével, hiszen kilencven százalékuk a duális gyakorlatának helyszínén helyezkedik el.

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) a Világgazdasággal a napokban közölte: országosan a hallgatók két százaléka vesz részt duális képzésben. Az érintett egyetemek nyilvántartása szerint eddig nyolcszázkét duális hallgató szerezett diplomát. Az intézmények célja a hallgatók számának növelése, ám a gyakorlatorientált képzések többségét a koronavírus-járvány súlyosan érinti. (Rátelepedett a járvány a duális képzésre – vg.hu, 2021. március 12.)

A problémák orvosolása érdekében az ITM több rendeletet is módosított: másokon kívül annak érdekében, hogy továbbra is duálisnak legyenek tekinthetők azok a hallgatók, akiknek hallgatói munkaszerződése a veszélyhelyzet alatt például a gyakorlóhely pénzügyi–gazdasági nehézségei miatt szűnt meg.

Szombathelyen, mint az ország egyik legnagyobb duális képzőhelyén a 2015-ös indulás óta eddig mintegy száz hallgató szerzett oklevelet, mindegyikük gépészmérnökként. Az idei keresztféléves időszak volt az első, amikor – öt hallgatónak – mesterszintű gépészmérnöki diplomát is kiadott az egyetem.

Gazdaságtudományi képzési területen az előző tanév második félévében startolt el a duális gazdálkodási és menedzsment, februártól pedig a turizmus–vendéglátás alapszak. Illetve az utóbbi eddig csak „papíron”, hiszen a járványügyi intézkedések miatt a turizmus és a vendéglátás gyakorlatilag leállt.

Az ELTE szombathelyi duális szakjait gondozó szervezeti egységek vezetőit a járvány miatt felmerült nehézségekről, illetve azok megoldásának lehetőségeiről kérdeztük.

Kollár László, az Informatikai Kar Savaria Műszaki Intézet igazgatója a gépészmérnöki képzésről szólva elmondta, a résztvevő tizenöt partnercég „rendkívül elégedett” a gyakorlatukat náluk töltő, illetve frissdiplomás hallgatókkal. Így kijelenthető, hogy a Szombathelyen végzett mérnökök „jelentősen enyhítik a magasan képzett munkaerő hiánya okozta problémákat” Vas megyében.

„Bár a gépészmérnöki képzésekre jelentkezők száma országosan csökkenő tendenciát mutat, ez csökkenés az átlagosnál kisebb arányú volt az ELTE szombathelyi képzései esetében. Sőt, a duális gépészmérnöki képzésekre jelentkezők száma még növekedett is; a felvettek kilencven százaléka duális formában kezdi tanulmányait. Jelenleg közel százhetven fő tanul angol és magyar nyelven gépészmérnöki képzésben Szombathelyen. A magyar nyelven tanulók több, mint fele duális hallgató, amely országosan a második legnagyobb duális hallgatói létszám a műszaki területen. A járvány következtében vannak nem megtartható gyakorlatok, ezeket később pótoljuk, de olyanok is, amelyeket átrendezéssel sikerült megtartani, illetve bizonyos projektfeladatokat online konzultációkkal, otthoni munkával lehet elvégezni. Továbbá jelentős sikernek tekintjük, hogy a kialakult helyzet ellenére hallgatóink megőrizték az országos Techtogether mérnökhallgatói versenyen a második helyüket”

– magyarázta Kollár László.

Varga Imrétől, a Társadalomtudományi Kar Savaria Gazdálkodástudományi Tanszék vezetőjétől megtudtuk, a gépészmérnöki képzéshez hasonlóan a gazdálkodási és menedzsment, illetve a turizmus–vendéglátás szak esetében is jelentős piaci igény mutatkozott a duális képzés indítására. Előbbi esetében termelő cégek, pénzügyi tanácsadó cég, illetve a helyi önkormányzat és cégei vannak jelen duális partnerként, utóbbinál a Nyugat-Dunántúl legnagyobb gyógyfürdőivel (Büktől Sárváron át Zalakarosig), valamint szállodákkal, eddig összesen tizenkét céggel működik együtt a tanszék.

„A duális képzés az adott szakon a nappali képzésben tanuló hallgatók mintegy negyedét érinti. A járványhelyzet nagyon kedvezőtlen helyzetbe hozta ezt a képzési formát is. Különösen a turizmus–vendéglátás területén: gyakorlatilag lehetetlenné tette annak februári indulását, mivel a turisztikai vállalkozások most zárlat alatt vannak. Rendkívül üdvözlendő lenne, ha a jelenlegi helyzetben olyan könnyítő jellegű szabályozás születne, ami lehetővé tenné, hogy az elsőéves hallgatók szeptembertől el tudják kezdeni a duális képzésüket. Ezzel a 2021-ben induló duális képzések léte talán megmenthetővé válna. A járvány elmúltával azonban új lendülettel, további cégek bekapcsolásával folytatódik a normál alapszakok mellett a duális közgazdászképzés is, amelynek jelentős szerepet szánunk”

– fejtette ki Varga Imre.